Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Hľadáme odborníkov na hodnotenie výziev v oblasti boja proti dezinformáciám a hoaxom v online priestore

Dezinformácie, klamstvá a hoaxy majú v online priestore čoraz rafinovanejšiu podobu. Ich odhalenie si vyžaduje vysokú mieru kritického myslenia a informačnej gramotnosti. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR hľadá skúsených odborníkov, ktorí pomôžu kvalitne vyhodnocovať žiadosti o podporu práve v oblasti prevencie a boja proti dezinformáciám na internete. Prihlásiť sa môžu do 9. augusta 2022.

„Šírenie dezinformácií, klamstiev, nepriateľskej propagandy a cielenej nenávisti na sociálnych sieťach rozoštváva spoločnosť, destabilizuje ju a v konečnom dôsledku môže ohroziť aj životy ľudí. Konkrétne príklady nám ukázala nielen pandémia, ale aj ruská agresia na Ukrajine.  Jedným z riešení, ako pomôcť ľuďom zorientovať sa v online priestore, je nielen regulácia nelegálneho obsahu na diskusných platformách, ale aj podpora projektov zameraných na vzdelávanie širokej verejnosti,“ povedala vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová, ktorej rezort na problematiku dezinformácií aktívne poukazuje.

Ministerstvo informatizácie hľadá skúsených odborníkov v oblasti problematiky dezinformácií, kritického myslenia a mediálnej gramotnosti. Podmienkou pre hodnotenie projektov je minimálne trojročná prax v oblasti prevencie proti dezinformáciám a nepravdivým správam na internete, v oblasti kritického myslenia a mediálnej gramotnosti. Medzi ďalšie podmienky patrí znalosť potrebnej legislatívy, či vysokoškolské vzdelanie aspoň I. stupňa.

Prihlásených záujemcov, ktorí budú spĺňať podmienky výzvy, MIRRI SR zaradí do zoznamu odborných hodnotiteľov. Očakáva od nich transparentné a kvalitné vyhodnotenie žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti prevencie a boja proti dezinformáciám a nepravdivým správam na internete.

Odborní hodnotitelia sa môžu prihlásiť prostredníctvom výzvy do 9. augusta 2022.

Podmienky a bližšie informácie nájdete na https://challenge.gov.sk/vyzva-na-vyber-odbornych-hodnotitelov-projektov-v-oblasti-prevencie-a-boja-proti-dezinformaciam/