Posledný júnový týždeň delegácia MIRRI SR, pod vedením generálneho riaditeľa sekcie digitalizácie Antona Jelenčiaka, absolvovala rokovania s viacerými technologickými spoločnosťami a asociáciami v USA.
Zástupcovia MIRRI SR rokovali okrem iného so spoločnosťou OpenAI, ktorá vytvorila špičkový jazykový model ChatGPT, ďalej aj s Institute of Electrical and Electronics Engineers Standards Association (IEEE SA), Partnership on AI (PAI), Electronic Frontier Foundation (EFF), Center for Human Centered AI (HAI) na Stanfordovej Univerzite, spoločnosťou Antrophic a stretli sa aj s veľvyslankyňou Dánska pre technológie.
S uvedenými inštitúciami sa na stretnutiach dohodla ďalšia spolupráca vo forme kontinuálneho štruktúrovaného dialógu o najnovších špičkových riešeniach umelej inteligencie (AI) a veľkých AI modeloch. Cieľom potenciálnej spolupráce bude prehĺbiť porozumenie slovenskej strany najnovšiemu výskumu a službám v oblasti AI a ich dopadom na hospodárstvo a spoločnosť, vrátane regulácie a governance.
Ďalšia spolupráca bude smerovaná aj na potreby budovania verejného AI testbed/sandboxu a súvisiaceho public policy prototypingu. Rokovania s IEEE SA a PAI priniesli dohodu o pristúpení aj k formalizovanej spolupráci prostredníctvom Memoránd o spolupráci, pričom ich uzavretie by sa malo uskutočniť v najbližších týždňoch.
S dánskou veľvyslankyňou pre technológie sa dosiahla dohoda na koordinácii vo vzájomných pozíciách a na spoločnom vytváraní podobne zmýšľajúcich podporných koalícií štátov sveta v rámci globálneho fóra Internet Governance Forum a iniciatívy Global Digital Compact. Zároveň dánska strana súhlasila s ďalšou diskusiou a výmenou best practices v rámci rozvoja slovenskej digitálnej diplomacie.
Slovenská delegácia sa ako jediný zástupca štátov EÚ spolu so Spojeným Kráľovstvom a Singapurom zúčastnila aj panelu svetových myšlienkových lídrov v oblasti AI governance v rámci konferencie Partnership on AI. Konferencia sa konala za účasti najväčších technologických spoločností z USA (Microsoft, Apple, Google, IBM, a i.) a v rámci diskusie bolo Slovensko predstavené ako „vedúci hlas na európskej úrovni” v oblasti regulácie AI.