Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

MIRRI SR nadviazalo historicky významnú spoluprácu s najvýznamnejšími technologickými hráčmi z USA v oblasti regulácii a podpory zavádzania umelej inteligencie

Posledný júnový týždeň delegácia MIRRI SR, pod vedením generálneho riaditeľa sekcie digitalizácie Antona Jelenčiaka, absolvovala rokovania s viacerými technologickými spoločnosťami a asociáciami v USA.

Zástupcovia MIRRI SR rokovali okrem iného so spoločnosťou OpenAI, ktorá vytvorila špičkový jazykový model ChatGPT, ďalej aj s Institute of Electrical and Electronics Engineers Standards Association (IEEE SA), Partnership on AI (PAI), Electronic Frontier Foundation (EFF), Center for Human Centered AI (HAI) na Stanfordovej Univerzite, spoločnosťou Antrophic a stretli sa aj s veľvyslankyňou Dánska pre technológie.

S uvedenými inštitúciami sa na stretnutiach dohodla ďalšia spolupráca vo forme kontinuálneho štruktúrovaného dialógu o najnovších špičkových riešeniach umelej inteligencie (AI) a veľkých AI modeloch. Cieľom potenciálnej spolupráce bude prehĺbiť porozumenie slovenskej strany najnovšiemu výskumu a službám v oblasti AI a ich dopadom na hospodárstvo a spoločnosť, vrátane regulácie a governance.

Ďalšia spolupráca bude smerovaná aj na potreby budovania verejného AI testbed/sandboxu a súvisiaceho public policy prototypingu. Rokovania s IEEE SA a PAI priniesli dohodu o pristúpení aj k formalizovanej spolupráci prostredníctvom Memoránd o spolupráci, pričom ich uzavretie by sa malo uskutočniť v najbližších týždňoch.

S dánskou veľvyslankyňou pre technológie sa dosiahla dohoda na koordinácii vo vzájomných pozíciách a na spoločnom vytváraní podobne zmýšľajúcich podporných koalícií štátov sveta v rámci globálneho fóra Internet Governance Forum a iniciatívy Global Digital Compact. Zároveň dánska strana súhlasila s ďalšou diskusiou a výmenou best practices v rámci rozvoja slovenskej digitálnej diplomacie.

Slovenská delegácia sa ako jediný zástupca štátov EÚ spolu so Spojeným Kráľovstvom a Singapurom zúčastnila aj panelu svetových myšlienkových lídrov v oblasti AI governance v rámci konferencie Partnership on AI. Konferencia sa konala za účasti najväčších technologických spoločností z USA (Microsoft, Apple, Google, IBM, a i.) a v rámci diskusie bolo Slovensko predstavené ako „vedúci hlas na európskej úrovni” v oblasti regulácie AI.