Vlády čelia zložitým a vzájomne prepojeným problémom od zmeny klímy a digitalizácie, cez ekonomické a sociálne dôsledky starnutia populácie, až po výzvy v oblasti právneho štátu. Zasadnutie ministerskej rady OECD, ktorému predsedalo Japonsko (60. výročie vstupu do OECD) a podpredsedovia Mexiko a Holandsko (30. výročie vstupu do OECD), sa uskutočnilo 2. – 3. mája 2024 v sídle OECD v Paríži. Delegáciu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR viedol štátny tajomník Ivan Ivančin.
Lídri 38 krajín a štátni predstavitelia na vysokej úrovni v OECD v Paríži rokovali o spoľahlivých prístupoch k trvalo udržateľnému a inkluzívnemu rastu ekonomiky. Globálne diskusie sa niesli v duchu hesla „Spoluvytváranie toku zmeny“.
Podujatie zahŕňalo tri esenciálne piliere:
- Rôznorodá, inkluzívna a rovnako zmýšľajúca OECD: Posilnenie dosahu našej práce
- Ekonomický poriadok založený na zdieľaných hodnotách: Voľný a spravodlivý obchod pri zvyšovaní ekonomickej odolnosti
- Spoluvytváranie lepšej budúcnosti: Riešenie vznikajúcich výziev v globálnom meradle
„Slovensko s veľkým potešením oznamuje úspešnú revíziu Princípov umelej inteligencie OECD, pôvodne prijatých v roku 2019 počas slovenského predsedníctva v rade. Je nám cťou poznamenať, že pracovná skupina AIGO OECD pre riadenie AI sa pod vedením slovenského zástupcu ujala aktuálnej revízie a táto revízia bola minulý mesiac schválená Výborom pre digitálnu politiku. Začlenenie Princípov umelej inteligencie OECD do rámcov G7 a G20 je pozoruhodným úspechom a OECD by sa mala teraz zamerať predovšetkým na praktické aspekty definície AI a jej implementácie, zároveň by mala identifikovať potenciálne prekážky globálneho obchodu a taktiež aj riziká pre našu spoločnosť a podniky,“ povedal v úvode debaty k umelej inteligencii štátny tajomník Ivan Ivančin.
Ďalšou témou, ku ktorej sa Slovensko vyjadrovalo v globálnom pléne, bola iniciatíva Voľný tok údajov s dôverou (Data Free Flow with Trust). „Chcem zdôrazniť, že iniciatíva v oblasti Voľného toku údajov s dôverou by mala byť v súlade s ostatnými politikami zameranými na posilnenie cezhraničnej spolupráce a voľného pohybu kapitálu alebo ľudských zdrojov a tiež by mala podporovať tieto politiky. Dôležitú úlohu v tejto iniciatíve zohrávajú medzinárodné inštitúcie, ktoré musia mať dostatočnú kapacitu na podporu voľného toku údajov s dôverou. Na praktickej úrovni nás teší možnosť privítať expertné skupiny, ktoré sa zameriavajú na harmonizáciu ochrany hodnôt, ako je súkromie a duševné vlastníctvo, s podporou dátových tokov, inovácií a podnikania,“ vyhlásil Ivančin.
Počas pracovnej cesty v Paríži štátny tajomník MIRRI SR riešil aj tému rozvoja a digitálnej transformácie malých a stredných podnikov na bilaterálnom stretnutí s Lamiou Kamal-Chaoui, riaditeľkou Centra OECD pre podnikanie, malé a stredné podniky, regióny a mestá. Diskutovalo sa aj o regionálnych rozdieloch a zvyšovaní digitálnych zručností s ohľadom na rozširovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti napríklad samospráv či malých ambulancií.
Tému digitalizácie verejnej správy štátny tajomník Ivančin prerokoval na stretnutí s medzirezortnou riaditeľkou pre digitálne záležitosti Fracúzska, Stéphanie Schaer. Treticu bilaterálnych stretnutí uzavrela Gabriela Ramos, zástupkyňa riaditeľa pre sociálne a humanitné vedy UNESCO s témou etika umelej inteligencie a globálne odporúčania a princípy UNESCO.