Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny sme spustili špeciálny informačný web

Najdôležitejšie informácie nájdu na jednom mieste https://ua.gov.sk

 

Pomáhame ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou. Štátna firma Slovensko IT v spolupráci s ministerstvom vnútra od dnes spúšťa informačný web, ktorý bude vstupnou bránou pre utečencov z Ukrajiny.

„Musíme pomôcť každému, koho sa dotkli zverstvá vojny. Pre ľudí z Ukrajiny, ktorí ušli pred ruskou agresiou, spúšťame od dnešného dňa stránku v ukrajinskom jazyku, kde nájdu všetky potrebné informácie, ako postupovať po prekročení slovenských hraníc a kde hľadať pomoc. Ukrajinci tak nebudú musieť hľadať informácie na rôznych stránkach, všetko nájdu na tomto jednom mieste,“ oznámila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Informačnú webovú stránku https://ua.gov.sk vytvorila štátna spoločnosť Slovensko IT, ktorá patrí pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), v spolupráci s Migračným úradom Ministerstva vnútra SR.

Ide o digitálnu vstupnú bránu, kde nájdu občania Ukrajiny všetky potrebné informácie, ktoré im pomôžu zorientovať sa po príchode na Slovensko.

Čo všetko stránka zatiaľ ponúka:

  • často kladené otázky (Čo sa bude diať, keď prekročím slovenskú hranicu? Kde môžem požiadať o dočasné útočisko? Kde môžem požiadať o azyl? Môžem na Slovensku pracovať? Môžu ísť moje deti do školy? Budem za pobyt platiť? Ako to bude so zdravotnou starostlivosťou?…)
  • dôležité kontakty (polícia, hasiči, zdravotná služba, ukrajinská ambasáda…)
  • informácie pre žiadateľov o azyl
  • informácie o hraničných priechodoch

„Postupne budeme stránku vylepšovať a pridávať na ňu všetky dôležité informácie v rámci rôznych rezortov,“ doplnila ministerka Remišová.