Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Na Slovensko prišiel najmladší expert na umelú inteligenciu na svete

Na Slovensko zavítal najmladší expert na umelú inteligenciu (AI) a strojové učenie na svete, len 15-ročný Kanaďan Tanmay Bakshi. Dnes sa s ním stretol vedúci Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Patrik Krauspe. Hovorili spolu o tom, aký je Tanmayov názor na umelú inteligenciu, ako si k nej vytvoril vzťah, či ako vidí budúcnosť ľudstva.

„Umelá inteligencia sa považuje za najprelomovejšiu digitálnu technológiu, pričom môže výrazne zlepšiť život ľudí a priniesť veľké výhody spoločnosti, ako aj priemyslu. Ide napríklad o zlepšenie zdravotníckej starostlivosti, účinnejšiu verejnú správu, bezpečnejšiu dopravu či efektívnejšie súdnictvo. V určitom slova zmysle jej patrí naša budúcnosť. Preto som nesmierne rád, že najmladší expert na umelú inteligenciu prišiel na Slovensko a mal som tú česť sa s ním stretnúť,“ povedal vedúci ÚPVII Patrik Krauspe.

Podľa najmladšieho experta na AI na svete sa musí technológia stať integrálnou súčasťou všetkých vyučovacích predmetov a vzdelávacích procesov, aby k nej mohli študenti pristupovať spontánne a prirodzene.

Tanmay Bakshi sa počas svojej návštevy na Slovensku zúčastnil na konferencii Value-Driven AI. Pod záštitou ÚPVII a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku ju zorganizovala Americká obchodná komora v SR (AmCham) v spolupráci so slovenským centrom pre výskum umelej inteligencie slovak.AI. Zameraná bola na skúmanie hodnoty AI a na nový spôsob, ako ju možno vidieť. Odzneli na nej odpovede na rôzne otázky, ako napríklad ako môže umelá inteligencia vytvárať hodnotu pre podniky a ľudí, či aký má vplyv na zamestnanosť, vzdelávanie alebo ako môže zmeniť zdravotnú starostlivosť.

„Americká obchodná komora v SR už od roku 2018 intenzívne diskutuje na tému umelej inteligencie a verejných dátových setov, čo vyústilo do vytvorenia slovak.AI platformy, ktorej misiou je zjednotiť zamestnávateľov, akademických a výskumných pracovníkov a verejné inštitúcie s cieľom maximálne využiť potenciál umelej inteligencie pre podporu hospodárskeho rastu na Slovensku. Rozvoj umelej inteligencie je pre ďalšie napredovanie Slovenska kľúčové a znamená akceleráciu digitalizácie priemyslu, poľnohospodárstva, inovácií v oblasti zdravotníctva a ďalších odvetví slovenskej ekonomiky,” uviedol prezident AmCham a člen správnej rady slovak.AI Gabriel Galgóci.

Tanmay Bakshi sa programovaniu venuje od svojich piatich rokov. Je odborníkom na umelú inteligenciu, čestným IBM Cloud poradcom, ako aj osobnosťou, ktorá oslovila viac ako 200-tisíc profesionálov aj laikov, ktorí sa venujú AI. Jeho cieľom je cez svoje knihy a semináre pomôcť programátorom naučiť sa, ako kódovať a inovovať. V siedmich rokoch zriadil svoj vlastný YouTube kanál s názvom „Tanmay teaches“, na ktorom uverejňoval návody, ako vyvíjať webové aplikácie či kódovať. Keď mal deväť rokov, vytvoril prvú aplikáciu pre operačný systém Apple iOS, ktorá pomáhala s násobením. Okrem množstva iných projektov vyvíja jedinečný systém pre ľudí trpiacich Rettovým syndrómom, ktorý im má pomôcť hovoriť. Zároveň, ako mladý vývojár umelej inteligencie, použil AI na diagnostikovanie prvých štádií depresie u dospievajúcich a mládeže. Momentálne na svojom kanáli píše knihy a ponúka výukové programy, aby pomohol programátorom začiatočníkom dosiahnuť ich ciele.