Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Pokračujeme v odstraňovaní byrokracie. Vydávanie mandátnych certifikátov a kvalifikovaných elektronických pečatí bude rýchlejšie a jednoduchšie

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI) v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES) a s Notárskou komorou Slovenskej republiky (NK) vylepšuje a zjednodušuje poskytovanie služieb pri vydávaní mandátnych certifikátov a kvalifikovaných pečatí. Tie potrebujú orgány verejnej moci k autorizácii – podpisovaniu a pečateniu svojich rozhodnutí.

„Odkedy som nastúpila na ministerstvo sa snažíme zjednodušovať všetky procesy, zmenšovať byrokratickú záťaž a som veľmi rada, že sa nám to darí. Doteraz sa vydávanie mandátnych certifikátov a kvalifikovaných elektronických pečatí realizovalo iba na centrálnom pracovisku v Bratislave, čo predstavovalo viaceré úskalia. Napríklad riaditeľ školy z východu krajiny absolvoval hodiny cestovaním do hlavného mesta, aby si vybavil v sídle NASES certifikát. Tomu je teraz koniec,“ uviedla ministerka Veronika Remišová. Klient (mandatár) si musel sám zohnať a zakúpiť zariadenie pre vydanie certifikátu (tzv. QSCD zariadenie) a dostaviť sa do sídla. Tento proces od podania žiadosti až po samotné vydanie certifikátu trval 7 a viac dní. Vicepremiérka dodala, že jej rezort robí informatizáciu ako službu občanom: odstraňuje byrokraciu, šetrí ľuďom čas, peniaze a zbavuje ich papierovačiek na úradoch.

„Vďaka efektívnej spolupráci s Notárskou komorou  už nikto nebude musieť zdĺhavo cestovať do Bratislavy. Mandatár si môže podať žiadosť cez ktoréhokoľvek notára na Slovensku a dokonca si nemusí si vybavovať vlastné zariadenie pre podpis a pečať. NASES mu ho totiž za odplatu poskytne priamo zo svojho skladu a zabezpečí rýchlu a bezpečnú distribúciu cez Slovenskú poštu,“ vysvetlil generálny riaditeľ NASES Pavel Karel. Dodal, že PIN a PUK kódy k QSCD zariadeniu sa zašlú taktiež poštou alebo priamo do elektronickej schránky, podľa toho, akou cestou ich mandatár požaduje.

NASES aktívne pracuje aj na ďalšom riešení, ktoré v priebehu budúceho roka prinesie vydávanie certifikátov na diaľku (online) založené na podobnom princípe ako je to pri vybavovaní občianskych preukazoch (eID kariet) a certifikátoch k nim. Ak bude mať klient svoje QSCD zariadenie, vydá si certifikát sám z pohodlia domova alebo kancelárie cez samoobslužný portál.

V roku 2022 NASES vydal 900 kvalifikovaných elektronických pečatí a 4000 mandátnych certifikátov. Uvedené údaje sú platné ku koncu 3. kvartálu 2022. Aktuálny odhad na rok 2023, ktorý berie do úvahy napríklad zmeny po spojených regionálnych voľbách a rovnako aj pripravenosť zapájania sa jednotlivých inštitúcií počíta s vydaním ďalších 1500 kvalifikovaných elektronických pečatí a 6000 mandátnych certifikátov.