Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Zistenia o fungovaní štátnej akciovky Slovensko IT budú mať trestnoprávnu dohru

Zo zistení najvyššieho kontrolného úradu pri kontrole v spoločnosti Slovensko IT, a.s. by mala byť vyvodená trestnoprávna zodpovednosť. Zhodli sa na tom na zasadnutí Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin a predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrássy.

„Na výbore som si vypočul hrôzostrašné zistenia NKÚ o štátnej firme Slovensko IT. Strata firmy v prvých dvoch rokoch dosiahla takmer 4 milióny eur, v treťom roku boli ziskoví niečo cez 200 000 eur! ak by pokračovali nastaveným tempom, stratu by vyrovnali za 20 rokov,“ uviedol Ivančin. Štátny tajomník MIRRI SR pre informatizáciu uviedol, že konanie bývalého vedenia firmy, ale aj bývalého vedenia MIRRI SR či ďalších, ktorí mali hospodárenie firmy kontrolovať, nemôže zostať bez trestnoprávnych následkov. „Aktuálne zistenia dôkladne analyzujeme, o výsledkoch budeme aj s ministrom Richardom Rašim informovať,“ doplnil Ivančin.

„Najzásadnejším zistením kontroly bolo, že keď sa rozhodlo o založení spoločnosti v roku 2020, tak nebol urobený žiaden podnikateľský zámer, ako bude spoločnosť schopná vyplniť medzeru na IT trhu,“ priblížil na rokovaní výboru niektoré zo zistení predseda NKÚ Ľubomír Andrássy. Od založenia počas prvých ôsmich mesiacov existencie nemala podľa jeho slov akciová spoločnosť Slovensko IT ani jednu zákazku, hoci v nej bolo zamestnaných približne 90 zamestnancov, ktorí nemali žiadne pracovné aktivity. „Za obdobie troch rokov, ktoré sme kontrolovali, a to od roku 2020 do roku 2023, bola vyťaženosť zamestnancov niekde na úrovni 45 %,“ uviedol ďalšie zistenia predseda NKÚ.

Minister Richard Raši ešte v decembri odvolal predchádzajúce vedenie spoločnosti a do funkcie generálneho riaditeľa vymenoval Tomáša Olexu. „Keď sme v januári vymenili šéfa spoločnosti, ako prvú vec vyrokoval zníženie nájomného na tie isté priestory na polovicu, z 240 tisíc na 120 tisíc eur ročne,“ vysvetlil Ivančin.

TEXT: MIRRI SR, TASR