Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Minister Raši na rokovaniach v Budapešti: Cezhraničná spolupráca je základným kameňom európskej integrácie a je životne dôležitá pre uvoľnenie plného potenciálu našich regiónov

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši dnes rokoval o zahraničnej spolupráci ako súčasť slovenskej delegácie premiéra Róberta Fica. V Budapešti sa stretli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom aj prezidentkou Katalin Novák.

„Dobré vzťahy s našimi susedmi sú pre nás veľmi dôležité. Výnimkou nie je ani Maďarsko, s ktorým ako krajina zdieľame po generácie spoločné dejiny, tradície či kultúru. To doviedlo oba naše národy k podobným záujmom a výzvam,“ povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Pre ministra investícií bola na dnešnom rokovaní dôležitou najmä oblasť cezhraničnej spolupráce v rámci eurofondového programu Interreg. Potvrdením obojstranne výhodnej priateľskej spolupráce po podrobnom zhodnotení všetkých navrhovaných projektov, komunikácii so samosprávami ako aj po doplnení návrhov za slovenskú stranu bude Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenska a Maďarska.

„Keďže všetky prihraničné oblasti sú vstupnou bránou do našej krajiny, rozvoj týchto území má byť v strategickom záujme územia, miestnej a regionálnej samosprávy ako aj celého Slovenska. Rozvoj regiónov je prioritou nášho ministerstva, preto pri príprave tohto memoranda preberieme koordinačnú úlohu a v spolupráci so samosprávami navrhneme spoločné projekty, ktoré by mohli byť jeho súčasťou,“ uviedol Richard Raši.

Programy cezhraničnej spolupráce Interreg sú dôležité pri podpore rastu, stability a sociálneho zabezpečenia v pohraničnom regióne. „Kľúčovým faktorom úspechu slovensko-maďarského programu je vynikajúci profesionálny prístup na oboch stranách hranice. Cezhraničná spolupráca je základným kameňom európskej integrácie a je životne dôležitá pre uvoľnenie plného potenciálu našich regiónov. Aby sme sa uistili, že z tohto partnerstva budú mať prospech všetci, musíme pokračovať v práci na tom, aby sme z neho vyťažili maximum pre všetkých zúčastnených,“ doplnil Raši.

Keďže tieto investície sa stali spoločným príbehom úspechu, slúžia súčasne záujmom komunít v pohraničí, prispievajú k ďalšiemu hospodárskemu rozvoju oboch krajín a posilňujú našu spoluprácu, príprava ďalších spoločných investícií na hranici oboch krajín je samozrejmosťou aj v novom programovom období. Dôležité bude zamerať sa na dosiahnutie našich spoločných cieľov v oblastiach ako je environmentálna, sociálna a inštitucionálna spolupráca.