Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši a štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák absolvovali dnes 19. rezortný deň a stretli sa s primátormi a starostami z okresov Žilina a Bytča. Témou rokovaní boli zákony, ako je napríklad novela zákona o verejnom obstarávaní či novinka z dielne rezortu Mapa partnerstva. Tak ako na každom rezortnom dni, diskutovali tiež o problémoch, ktoré miestnych predstaviteľov samospráv trápia a hľadali riešenia.
„Primátorov a starostov sme informovali o zákonoch, ktoré sme pripravovali a pripravujeme. Aktuálne je to zákon o verejnom obstarávaní, ktorý urýchli tento proces. Je to novela, ktorá sa nestretla so žiadnym negatívnym postojom. Hovorili sme aj o ďalšom zasadnutí Rady vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ, ktoré sa uskutoční vo štvrtok. Informovali sme ich tiež, že všetky eurofondové výzvy nájdu na našej novej Mape partnerstva. Rozprávali sme sa aj o tom, že sa budeme snažiť čo najviac peňazí z eurofondov presunúť na to, na čo ich obce a mestá potrebujú, teda na vodovod, kanalizáciu a podobne. Témou diskusie bol aj zákon o prevode pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu na samosprávy,“ uviedol po stretnutí s primátormi a starostami minister investícií Richard Raši.
„Sme v regióne, ktorý aktívne podporujú aj naše programy cezhraničnej spolupráce Interreg, a to konkrétne Interreg Poľsko-Slovensko a Interreg Slovensko-Česko. Môžem konštatovať, že z oboch sa vyčeprala takmer celá alokácia, čo je výborným znamením, že tieto programy sú obrovským prínosom,“ pokračoval Raši.
Odzrkadlením fungujúcej spolupráce Slovenska a Poľska pri riadení a implementácii programu je, že v aktuálne končiacom programovom období 2014 – 2020 bolo k 12. júnu 2024 z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčerpaných takmer 177 mil. eur. V rámci nového programového obdobia 2021 – 2027 už bolo vyhodnotených 6 výziev na predkladanie žiadostí. Na jeseň 2024 sa pripravujú ďalšie výzvy z oblasti podpory kultúry a cestovného ruchu, ochrany biodiverzity a zmeny klímy.
V programe cezhraničnej spolupráce Slovenska a Česka bolo v aktuálne končiacom programovom období 2014 – 2020 k 31. máju 2024 z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčerpaných bezmála 88 mil. eur, čo predstavuje takmer 98% z alokácie programu.
„Tieto rezortné dni sú tvorené dvomi dôležitými časťami programu. Prvou je odpočet aktivít, čo sme urobili a druhým je odborná oponentúra komunálnymi lídrami ako nastaviť nove ciele, ktoré chceme predstaviť. Preto, aby sa ľudom v mestách a obciach ľahšie žilo a aby sa starostom a primátorom v práci ľahšie dýchalo. Dnes sme diskutovali napríklad aj o tom, akým spôsobom nastavíme Fond na predprojektovú prípravu, ktorý pomôže samosprávam lepšie sa nachystať pri čerpaní eurofondov,“ povedal štátny tajomník Michal Kaliňák.
„Chcem sa poďakovať v mene mojom, ako aj kolegov starostov a primátorov, za dnešný rezortný deň. Myslím si, že starostovia a primátori z tohto rokovania odchádzali nabudení a posilnení v tom, že sa im pomáha v ich práci. Verím, že takéto stretnutia sa budú opakovať,“ nadviazala starostka obce Višňové Marcela Halaganová.
V okrese Žilina bolo z rôznych operačných programov podporených 542 projektov za takmer 1,2 mld. eur. Z tejto sumy sa vyčerpalo 1,01 mld. eur. V okrese Bytča je z rôznych operačných programov podporených 72 projektov za bezmála 40 mil. eur, z čoho sa a vyčerpalo viac ako 38 mil. eur. Z nových eurofondov do tohto regiónu prídu ďalšie milióny. Mestá Žilina a Bytča, ako aj mestá a obce oboch okresov sú v rámci Integrovaných územných investícií, kde výber projektov je v rozhodovacej kompetencii územia, oprávnené na financovanie z alokácie Rady partnerstva Žilinského samosprávneho kraja (RP ŽSK). Celková alokácia pre RP ŽSK predstavuje viac ako 128,5 mil. eur.