Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenské mestá môžu zadarmo využiť špičkové vizualizačné riešenie v oblasti Smart Cities

Spoločnosť, ktorá uspela vo výzve Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na digitalizáciu územnej samosprávy, ponúka svoje riešenie Cviker slovenským mestám a obciam na otestovanie bezplatne. Vizualizáciu pešieho mosta využíva v súčasnosti Poprad.

Mladá inovatívna spoločnosť uspela vo výzve ÚPVII s riešením Cviker – vizualizáciou infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality. Zástupcovia spoločnosti absolvovali intenzívny trojmesačný program v akcelerátore Smart City Works v USA.

 „Unikátny model hybridnej finančnej podpory inovačných riešení pre malé a stredné podniky, s ktorým prišiel náš úrad, prináša pozitívne výsledky. Spoločnosť Damalis je príkladom toho, ako sa aj vďaka pomoci zo strany štátu môže malá lokálna firma s dobrým nápadom a koncepciou stať dôležitým hráčom na globálnom trhu,“ uviedol vicepremiér Richard Raši.

 Vďaka pobytu v USA sa spoločnosti otvorili dvere na americký trh, jej platforma Cviker bola navrhnutá a implementovaná s pomocou najväčších svetových realitných developerov. Vizualizácie, ktorých výroba by ešte minulý rok trvala týždne a mesiace, dnes firma dodáva v priebehu niekoľkých hodín. Postupne začínajú túto slovenskú inováciu využívať veľké americké realitné a stavebné spoločnosti, a tiež inteligentné mestá.

 „Máme zmluvu napríklad s mestskou časťou Arlington vo Virgínii na  vizualizáciu rozšírenej reality Crystal City pri Pentagone, ktorá sa stane novým hlavným stanom spoločnosti Amazon. Ide o najväčšiu realitnú transakciu v USA tohto roku a Arlington bude vystavovať Cviker na svetovej výstave Consumer Electronics Show v Las Vegas, ktorú navštívi takmer 200 000 ľudí,“ povedal konateľ a spoluzakladateľ spoločnosti Damalis Ján Hrončák.

Spoločnosť teraz  ponúka svoje riešenie Cviker, za ktoré v USA platia mestá tisíce dolárov, slovenským primátorom a starostom do konca roku 2018 bezplatne.

 „Povinnosti samospráv predstavujú veľmi široké spektrum úloh a kompetencií, ktoré musia každodenne zvládať. Je  preto logické, že využívajú inovatívne nástroje, ktoré ponúkajú informačné technológie. S ich pomocou sa dajú lepšie zvládať úlohy v územnom plánovaní, o čom svedčí aj dnešná prezentácia využitia 3D vizualizácie objektov v územnom pláne. Považujem to za začiatok správne nastúpenej cesty smerom k modernizácii miestnej územnej samosprávy,“ uviedol výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milan Muška.

Ak má obec alebo mesto o riešenie Cviker záujem, stačí, aby sa prihlásili na webovej stránke www.cvikerar.com a nahrali svoje 3D modely plánovaných projektov. K ich vizualizácii budú mať potom prístup cez mobilnú aplikáciu. Platforma Cviker zaujala aj na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave, kde v polovici novembra získala špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad.