Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vydal dnes prvé výzvy zamerané na podporu experimentálneho vývoja pre Smart City formou verejno-súkromného partnerstva.
“Práve dnes budú zverejnené prvé dve veľké výzvy, ktoré sú zamerané na podporu experimentálneho vývoja pre Smart City formou verejno-súkromného partnerstva. Je to projekt, ktorý nám odobrila vláda pred niekoľkými mesiacmi a dnes sme ho dostali do finálnej podoby. Slovenská republika na celú túto aktivitu vyčlenila z vlastných zdrojov jeden milión eur s tým, že druhú značnú časť prostriedkov poskytnú súkromní partneri zo Spojených štátov amerických. Môžeme to teda nazvať, že ide o prvý inovačný slovensko-americký fond,” priblížil podpredseda vlády Peter Pellegrini.
Podľa jeho slov po dohode s americkým partnerom, ktorým je Centre for Innovation Technology (CIT) z Virginie, sú prvé dve výzvy zamerané na manažment dopravy a digitalizáciu verejnej správy mesta. Výsledkom podporeného projektu nebude len tzv. nultý prototyp, ale aj jeho zavedenie a otestovanie v podmienkach konkrétneho mesta, pričom uchádzač o grant musí preukázať, že má predbežnú dohodu so samosprávou o testovaní produktu.
Výzvy sú určené pre malých a stredných podnikateľov s preukázateľnou históriou v oblasti inovácií, teda nie start-upy, keďže účelom je poskytnúť zdroje na finalizáciu vývoja, nie na celý vývoj. Do dňa vyhlásenia výzvy už musí mať žiadateľ v obchodnom registri zapísanú vývojovú činnosť, čím sa má zabrániť, aby sa o podporu uchádzali účelovo vzniknuté firmy.
Pellegrini poukázal na vysokú transparentnosť celého procesu, keďže projekty budú hodnotiť medzinárodní hodnotitelia, pričom sa bude osobitne hodnotiť ekonomické a technické riešenie. Výber hodnotiteľov prebiehal prostredníctvom otvorenej medzinárodnej výzvy, do ktorej sa prihlásilo 60 hodnotiteľov z piatich krajín vrátane Slovenska. Ďalšími sú Česká republika, Rakúsko, Holandsko a Taliansko. Metodika hodnotenia bola vypracovaná spoločne s CIT.
ZDROJ: TA SR