Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Desiaty ročník cyklistického podujatia Od Tatier k Dunaju poukáže na význam včasnej liečby sklerózy multiplex a zároveň priblíži ľuďom dôležitosť eurofondov

Jubilejný desiaty ročník športovo-osvetového charitatívneho podujatia „Od Tatier k Dunaju aj napriek skleróze multiplex“ štartuje o pár dní. Už 30. mája vyrazia za cyklo dobrodružstvom naprieč Slovenskom pacienti so sklerózou multiplex, aby dokázali, že aj nemožné je možné. Pripoja sa k nim, ako každý rok na znak podpory, aj zdraví ľudia. Prvú etapu odbicykluje i minister investícií Richard Raši, ktorý spolu s kolegami ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou, ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erikom Tomášom a ministrom školstva Tomášom Druckerom prebrali nad podujatím záštitu.

„Pred desiatimi rokmi som bol predsedom zdravotníckeho výboru NR SR a prišla za mnou pani Valčeková – koordinátorka podujatia. Pripravovala prvý ročník tejto akcie a dala mi vyskúšať špeciálny oblek, ktorý simuluje ochorenie skleróza multiplex. Vtedy som pochopil, aké je pre pacientov náročné vôbec existovať, nie to ešte prejsť na bicykli cez pol Slovenska. Podujatie som podporil a vždy, keď to bolo čo len trochu možné, tak som sa ho aj osobne zúčastnil. Inak to nebude ani tento rok a prvú etapu – z Tatier na Oravu, odbicyklujem spolu s pacientami,“ povedal minister investícií Richard Raši.

Toto autoimúnne ochorenie má na Slovensku diagnostikovaných približne 17-tisíc pacientov. Je to priveľké číslo na to, aby sa prehliadalo. Preto je veľmi dôležitá osveta, o ktorú sa snaží aj občianske združenie Sclerosis multiplex Nádej.

„Tento rok chceme spojiť osvetu spojenú s týmto závažným ochorením s propagáciou eurofondov. Počas každej etapy sa pellotón zastaví aj pri dvoch až troch projektoch, ktorých rekonštrukcia alebo vybudovanie boli podporené z prostriedkov Európskej únie. Napríklad Strednú zdravotnú školu v Liptovskom Mikuláši, kam na rekonštrukciu išlo z eurofondov viac ako 3,5 milióna eur, či cyklomagistrálu v Terchovskej doline, ktorú sa podarilo vybudovať vďaka podpore vo výške viac ako 5 miliónov eur a mnohé ďalšie. Som rád, že aj takýmto spôsobom môžeme ľuďom priblížiť, aké dôležité sú pre nás eurofondy a ako dokážu zlepšovať život v našej krajine a posúvať ho na vyššiu úroveň,“ prezradil šéf rezortu investícií.

Všetkým, ktorí tu dnes stoja, zo srdca ďakujem, obzvlášť ministrovi investícií Richardovi Rašimu, pretože ako sám spomenul, pred desiatimi rokmi mi uveril, že toto podujatie je možné zorganizovať a odvtedy ho pravidelne podporuje. Témou Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý bude 30. mája, je včasná a skorá liečba. A my prezváňame Slovensko, aby sme upozornili, že chceme včasnú a skorú liečbu. Zobuďme sa a poďme sa dostať do štádia, keď nám ešte liečba môže pomôcť,“ vysvetlila predsedníčka združenia Sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková.

„Teším sa, že pacienti so sklerózou multiplex majú dostupnú tú najšpičkovejšiu a najkvalitnejšiu liečbu, aká je dostupná či už v Európskej únii alebo Spojených štátoch amerických. Všetky tieto lieky máme registrované aj u nás na Slovensku a máme tu tiež špičkové SM centrá, ktoré poskytujú diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu pacientom,“ informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

„Napriek tej najmodernejšej liečbe, sa mnohí ľudia so sklerózou multiplex dostanú do stavu, kedy potrebujú opateru iných. V tom momente nastupuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a veľmi sa teším, že sme v apríli našli 100 miliónov eur z európskeho sociálneho fondu na pokračovanie domácej opatrovateľskej služby,“ vyjadril sa minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Chcel by som pozvať verejnosť, poďte, pripojte sa. Je to unikátne, úžasné podujatie. Skúsme urobiť tento rok rekord,“ vyzval ľudí minister školstva a niekdajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker.  

Trasa aktuálneho ročníka bude mať päť etáp, povedie od Štrbského Plesa cez Oravu, Žilinu, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok a 466 kilometrov zakončia účastníci pri Dunaji v Bratislave.