Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Minister Raši rokoval s premiérom Ficom: Našou prioritou sú silné samosprávy

Samosprávy a regióny budú pre naše ministerstvo i pre vládu partnerom a nie súperom. Uviedol to po dnešnom stretnutí s premiérom Robertom Ficom nový minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. „Určite nebudem prijímať rozhodnutia, ktoré sa dotýkajú samospráv a regiónov bez toho, aby sme s nimi viedli diskusiu. Keď im budeme dávať kompetencie alebo povinnosti, budeme to robiť súčasne s metodickou alebo finančnou podporou,“ vyhlásil minister Richard Raši.

Dodal, že jeho ambíciou je presunúť čo najviac financií z eurofondovej obálky do regiónov. „Zároveň chceme vytvárať národné projekty, ktoré budú taktiež smerovať na pomoc regiónom – napríklad národný plán dobudovania vodovodov a kanalizácií,“ povedal Raši. Ako jeden z hlavných problémov, ktorý treba riešiť, označil nadkontrahovanie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktoré zanechali bývalé vedenia ministerstva.

V oblasti digitalizácie bude prioritou Richarda Rašiho vrátiť sa k projektu broadbandu. „Internet musí byť dostupný na celom Slovensku, nemôžeme tu mať biele miesta, aby nedochádzalo k vysídľovaniu regiónov napríklad z dôvodu, že tam nie je dostupný signál,“ zdôraznil.

S premiérom Ficom sa zhodli, že podpora samospráv bude hlavnou prioritou. „Okrem štandardnej podpory regiónov bude vláda organizovať výjazdové rokovania po celom Slovensku. Chceme pomôcť malým projektom, na ktoré malé samosprávy zväčša nemajú dostatok zdrojov, a súčasne urobiť všetko pre to, aby sa naštartovali veľké investície v regiónoch. Pokiaľ ide o európske zdroje, do konca roka urobíme všetko pre to, aby tu nebola žiadna dvojkoľajnosť pri európskych fondoch a Pláne obnovy. V oblasti informatizácie je cieľom, aby spoločnosť pokračovala tempom „všetko v mobile“ – a to napriek tomu, že ja sám mobil nemám,“ povedal premiér Robert Fico.

Predseda vlády Robert Fico dnes navštívil Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v rámci úvodných stretnutí s ministrami. S ministrom Richardom Rašim rokovali o prioritách v jednotlivých oblastiach, ktoré rezort zastrešuje.