Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Pri využívaní nástrojov umelej inteligencie, ako aj pri zvyšovaní digitálnych zručností, je kľúčová spolupráca

Minister Balík vo Washingtone D.C. rokoval aj so zástupcami spoločnosti Google

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík zavŕšil svoju pracovnú cestu v hlavnom meste Spojených štátov amerických. Témami jeho rokovaní s technologickými expertmi boli problematika využívania umelej inteligencie, inovácií, zlepšovania úrovne digitálnych zručností, ale aj spolupráca pri obnove a rekonštrukcii Ukrajiny.

„Prudký nárast využívania umelej inteligencie prináša nové možnosti, ale aj nové výzvy a riziká. Ak chceme byť pripravení na digitálnu transformáciu, musíme vedieť spolupracovať a inovovať, aby sme držali krok s dobou. Nesmieme však zabudnúť, že naším primárnym cieľom je prinášať inovácie, ktoré sú nielen odvážne, ale aj bezpečné. Odborníci na Slovensku sa týmito trendami zaoberajú a je v záujme našej krajiny, aby sme sa v oblasti využívania umelej inteligencie stali perspektívnym a dynamickým hráčom na globálnej scéne, ktorý má kapacity ovplyvňovať právny rámec a podmienky v tejto téme,“ uviedol minister informatizácie Peter Balík počas pracovnej cesty vo Washingtone D.C.

O téme využívania umelej inteligencie vo verejnej sfére hovoril minister Balík s Joeom Wangom z vplyvného amerického think tanku Special Competitive Studies Project. „Digitálna agenda nášho ministerstva sa zameriava na umelú inteligenciu, najmä z pohľadu etiky a regulácie. Vytvorili sme preto stálu komisiu pre etiku a reguláciu umelej inteligencie, ktorej úlohou je posudzovať rizikové otázky súvisiace s výskumom, vývojom a využívaním umelej inteligencie. Je to nová a veľmi dynamická oblasť s veľkým dopadom na celú spoločnosť,“ zdôraznil minister Balík.

Vo Washingtone D.C. minister ďalej rokoval s viceprezidentom pre vládne vzťahy spoločnosti Google Karanom Bhatiom. Viceprezident Googlu predstavil kľúčové oblasti, do ktorých spoločnosť koncentruje svoje aktivity s cieľom pomôcť Ukrajine. „Terčom nepriateľských kyberútokov, dezinformácií a hoaxov sme všetci už dlhodobo, no až pandémia a ruská agresia na Ukrajine nám ukázali, aké to môže mať vážne celospoločenské následky. Vojna na Ukrajine zvýšila počet kybernetických útokov a zrýchlila tok dezinformácií, na ktoré je naša krajina obzvlášť náchylná,“ zdôraznil v tomto kontexte minister Balík. Zároveň dodal, že spolupráca všetkých relevantných aktérov je tou správnou cestou ako bojovať s dezinformáciami. „Som presvedčený, že spojením síl dokážeme budovať bezpečnejší kyberpriestor.“

Minister Balík na stretnutí predstavil iniciatívy, aktivity a projekty Slovenska v oblasti zlepšovania úrovne digitálnych zručností, rozvoj ktorých je podľa neho významnou prioritou nielen pre boj proti dezinformáciám, ale aj pre zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. V súčasnosti 2,5-krát rýchlejšie rastie počet pracovných pozícií vyžadujúcich digitálne zručnosti a v blízkej budúcnosti si ich aspoň základnú úroveň bude vyžadovať 90 % všetkých pracovných pozícií. Na druhej strane, „odliv mozgov“ naberá na obrátkach a podľa najnovších prieskumov až polovica mladých vzdelaných ľudí uvažuje o odchode zo Slovenska a tým krajina prichádza o ohromný ľudský kapitál. Preto si „lákanie talentu“ stanovila ako svoju prioritu aj vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. Slovensko navyše už tretí rok obsadilo prvú priečku prieskumu OECD najohrozenejších krajín z pohľadu dopadu automatizácie a robotizácie na trh práce.

„Súkromné spoločnosti, ale aj štát, majú problém nájsť zamestnancov s kvalitnou úrovňou digitálnych kompetencií. Naše ministerstvo považuje otázku rozvoja digitálnych zručností za kľúčovú. Aj preto sme prijali úlohu Národného koordinátora pre digitálne vzdelávanie a zručnosti a realizujeme viaceré projekty podporujúce rozvoj digitálnych zručností pre mladých ľudí, zamestnancov verejnej správy či seniorov. Práve v tejto oblasti vidíme priestor pre úzku spoluprácu a koordináciu so spoločnosťami, akou je Google,“ uzavrel Balík.