Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Eurofondy nemôžu byť strašiakom: Okres Námestovo potrebuje zlepšiť čerpanie európskych peňazí a my mu v tom pomôžeme

Minister investícií Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom dnes v rámci už 16. rezortného dňa navštívili okres Námestovo. Komunálnym lídrom predstavili novinky z dielne rezortu, ako napríklad Mapu partnerstva, ktorá regiónu pomôže zorientovať sa v dotačných programoch. Navštívili tiež projekty dobrej praxe, ktoré dávajú aj iným starostom návod na to, ako efektívne čerpať eurofondy.

Dnes sme v okrese Námestovo, aby sme s tunajšími komunálnymi lídrami diskutovali o možnostiach, ktoré eurofondové výzvy regiónom prinášajú. Tento okres sa dlhodobo borí so slabým čerpaním európskych peňazí a chceme to zmeniť. V lepšej orientácií im pomôže aj Mapa partnerstva, ktorú sme predstavili minulý týždeň a ktorá má byť akýmsi kompasom v spleti výziev pre všetkých starostov a primátorov. Zorientuje aj tých z nich, ktorí si na výzvy doteraz netrúfli. Pretože eurofondy  nemôžu byť strašiakom, ale naopak, pákou na zlepšenie života ľudí aj tu na Orave,“ povedal minister investícií Richard Raši.

Ako ministerstvo investícií informovalo, ďalšou časťou Mapy partnerstva bude Mapa príležitostí. Tá by mala zoradiť všetky samosprávy tak, aby bolo jasné, ktorá samospráva potrebuje na čo peniaze.

„Vďaka tomu budeme napríklad vedieť, ktorá samospráva potrebuje dobudovať vodovod, ktorá potrebuje vybudovať kanalizáciu. Tu, v okrese Námestovo, napríklad z 23 obcí až šiestim  z nich chýba  napojenie na stokovú sieť. Nejde však iba o kanál a vodu, dozvieme sa tak aj kde je biele miesto nepokryté internetom, ktorá obec či mesto potrebuje zvýšiť kapacity v materských školách a podobne. Rodný list obce, ako to pracovne nazývame, bude pre nás akýmsi vodítkom, na čom s daným regiónom zapracovať,“ informoval Raši.

S miestom realizácie v okrese Námestovo bolo z rôznych operačných programov programového obdobia 2014 – 2020 podporených 246 projektov v sume takmer 99 miliónov eur.

Medzi nimi spomeniem tie z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý riadime. Financie z tohto programu pomohli zlepšiť kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v regióne a to vybudovaním nového Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti v Námestove. Projekt, ktorý sme podporili sumou viac ako 600 tisíc eur vďaka ôsmim novým ambulanciám, posilní zdravotnícku infraštruktúru v okrese a pacienti tu nájdu všetko pod jednou strechou,“ oznámil minister investícií.

Iným projektom je napríklad nový denný stacionár v obci Hruštín. Ide o štýlovú zamagurskú drevenicu – zrubový dom, ktorý je architektonickým dedičstvom obyvateľov Hruštína. Denný stacionár bol podporený sumou viac ako 230 tisíc eur  z eurofondov.  Úspešným projektom je aj nadstavba materskej školy v Námestove. Vďaka podpore takmer 340 tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu sa jej kapacita zvýšila o 20 detí.

 „Toto sú príklady projektov dobrej praxe a tiež návodom aj pre iných šéfov samospráv z tohto regiónu ako úspešne a zmysluplne čerpať eurofondy. Sú jasnou správou o tom, že eurofondy majú moc zlepšovať v mnohých ohľadoch životy ľudí. Toto je cesta a bol by som veľmi rád, aby okres Námestovo nové eurofondov, kde je pripravených takmer 13 miliárd eur, využilo čo najefektívnejšie,“ podotkol štátny tajomník Michal Kaliňák.

V harmonograme výziev na rok 2024 sú investičné možnosti v objeme cca 6,3 mld. eur a z toho až 1,9 mld. eur chce rezort preinvestovať prostredníctvom Integrovaných územných investícií, kde je výber projektov v rozhodovacej kompetencii územia. „Mesto Námestovo a obce okresu Námestovo sú v rámci mechanizmu IÚI oprávnené na financovanie z alokácie Rady partnerstva Žilinského samosprávneho kraja. Celková alokácia pre RP ŽSK predstavuje viac ako 128,5 mil. eur. Robíme všetko pre to, aby sa toto číslo ešte navýšilo a zároveň dodávam, že rozdeľovanie peňazí medzi samosprávne kraje mestá a obce v rámci IÚI musí byť férové. Nemôže sa stávať, že niektoré samosprávne kraje riešia svoj investičný dlh na úkor svojich miest a obcí,“ dodal minister investícií Raši.

„Dostali sme príležitosť povedať aké prekážky a ťažkosti v regióne máme. Od zástupcov rezortu sme dostali veľmi pozitívne informácie, čo nás úprimne teší a verím, že to pomôže k lepšiemu životu našich občanov,“ zhodnotil na záver stretnutie primátor Ján Kadera.