Na Slovensku je v súčasnosti viac platobných kariet, ako je oficiálny počet obyvateľov. V obehu ich je 5,7 milióna. Z toho takmer 5,5 milióna je bezkontaktných. Aj tieto čísla zazneli v utorok na konferencii Deň bez hotovosti, ktorú zorganizovalo Združenie pre bankové karty. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
“Slovensko má veľmi dobré predpoklady na to, aby sa postupne blížilo k tomu, čo vidíme v severských krajinách, kde používanie hotovosti je minimálne a väčšina občanov a firiem používa na úhradu svojich nákladov moderné technológie. Ak máme všetky platby evidované v digitálnom svete a vieme o každom pohybe peňazí, to dáva veľmi dobrý základ v boji proti daňovým podvodom, daňovým únikom, ale zároveň to vytesňuje aj korupčné správanie,” povedal Pellegrini. Vicepremiér považuje za potešiteľné, že Slovensko patrí k lídrom v rámci regiónu v používaní bezkontaktných platieb a vôbec v uplatňovaní moderných technológií.
“Slováci sú veľmi pozitívni k prijímaniu nových technológií v bežnom živote. Teší ma nárast v používaní platobných kariet“, povedal médiám Pellegrini. „Je to otázka niekoľkých rokov, kedy pri takomto raste bezhotovostných platieb, bude hotovostná platba predstavovať minimum. A myslím si, že sa stane akousi kultúrou, že dokonca budú nervózni, ak im v niektorých podnikoch, reštauráciách a pod. nebudú ochotní zobrať platbu kartou,“ dodal, s tým, že minulý rok medziročne narástol počet platieb uskutočnených kartami až o 14% a objem transakcií o 7%.
“Slovensko patrí k lídrom v používaní bezkontaktných platobných kariet, ktoré len priložíme k terminálu a do určitej sumy nepotrebujeme ani PIN,” pokračoval. Až 82% všetkých vydaných kariet, ktoré sú vydané na Slovensku má už túto funkcionalitu. “Som veľmi rád, že skoro 40% všetkých platieb na Slovensku sa vykonáva touto veľmi rýchlou, efektívnou formou. Slováci majú platobné karty radi, nárast bezhotovostných platieb je veľký a pevne verím, že Slovensko sa bude čoskoro môcť zaradiť medzi krajiny ako je Švédsko, Fínsko, Nórsko, kde sa hotovosť používa minimálne,” uzatvoril P. Pellegrini.
Severské krajiny sú absolútnymi priekopníkmi v bezhotovostných platbách. Tam je počet terminálov niekoľkonásobne vyšší v porovnaní so Slovenskom, čo sa zároveň odráža len v tretinovom počte transakcií na jednu kartu. O tom, ako sa môže Slovensko priblížiť severským krajinám, informovala Susanne Hannestad, generálna riaditeľka svetového fintech akcelerátora Fintech Mundi a renomovaná odborníčka na bezhotovostné platby. Ako uviedla, v Nórsku sa podarilo podstatne znížiť hotovostné platby, čo umožnili vyspelé technológie a digitalizácia procesov.
Zdroj: TASR, ÚPVII
Foto: ÚPVII