Kvalitné slovenské produkty by si mohli onedlho nájsť cestu na najväčší svetový trh, ktorým je čínsky trh. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes v čínskom meste Ningbo slávnostne otvoril slovenskú prezentáciu v rámci veľtrhu China CEEC-Investment & Trade EXPO. Slovensko je spolu s Litvou partnerskou krajinou celej výstavy.
„Sme tu preto, aby sme spolu so zástupcami 26 slovenských spoločností predstavili čínskym podnikateľom a firmám kvalitné slovenské produkty, ktoré sa, verím, onedlho uplatnia na najväčšom svetovom trhu,“ povedal vicepremiér Richard Raši.
Na veľtrhu je viacero slovenských spoločností, ktoré vyrábajú mliečne a syrové výrobky. Slovensko pred niekoľkými týždňami s Čínou na summite 17+1 v chorvátskom Dubrovníku podpísalo Protokol o vývoze mlieka a mliečnych výrobkov zo Slovenska do Číny. Slovenský potravinársky priemysel na veľtrhu zastupujú aj spoločnosti, ktoré vyrábajú víno, destiláty či džemy.
„Slovensko nie len krajinou vynikajúceho jedla, ale aj krajinou šikovných a nápaditých ľudí. Preto sa tu prezentujú tiež obchodné a technologické novinky, ktoré boli na Slovensku vyvinuté, ako aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na obchodovanie medzi našimi krajinami,“ vysvetlil podpredseda vlády. Slovensko, hoci má len niečo vyše 5 miliónov obyvateľov, je podľa jeho slov krajinou, ktorá vie zaujať a oplatí sa ju navštíviť.
Hneď v prvý deň veľtrhu dve slovenské spoločnosti podpísali za účasti vicepremiéra Rašiho kontrakt v hodnote viac ako 120 mil. eur. V provincii Hebei budú čínske firmy budovať tréningové centrum pre pilotov a palubný personál civilných leteckých spoločností a slovenské firmy im budú dodávať simulátory leteckej techniky, ako aj metodiku, tréningové postupy a ďalšie knowhow v tejto vysokošpecializovanej oblasti.
Vicepremiér otvoril tiež stretnutie The 5th China CEEC Investment Cooperation Meeeting, ktorého hlavným cieľom bolo hovoriť o spolupráci v oblasti investícií, obchodu, kultúry, vzdelania či turizmu. Všetky tieto oblasti, v ktorých je možné spolupracovať, ponúkajú množstvo príležitostí nielen pre slovenských producentov a tých, ktorí poskytujú služby, ale aj pre potenciálnych čínskych investorov a zákazníkov. „Na Slovensku ako podpredseda vlády zodpovedám práve za inovácie a podporujeme investície. Zodpovedne môžem povedať, že naša skvelá strategická poloha, Euro, konštantný ekonomický rast, ekonomická a politická stabilita, ako aj pracovná sila patria medzi faktory, ktoré môžu byť dôležité pre prichádzajúcich investorov,“ vysvetlil Richard Raši. V 21. storočí sa však treba zameriavať najmä na inovácie, a práve preto na Slovensku venujeme veľkú pozornosť všetkým novým trendom a technológiám, ktoré formujú budúcnosť.
Podporujeme rôzne iniciatívy v oblasti vedy, technológií či inovácií, ktoré sú vzájomne výhodné a pomáhajú rozvíjať sa. Práve preto chceme na Slovensku v roku 2020 zorganizovať konferenciu The 5th ministerial China-CEEC Innovation Conference. V oblasti inovácií, vo formáte 17+1, sme hostiteľskou krajinou podujatia s názvom The Virtual China-CEEC Technology Transfer Centre, ktoré zlepší ďalšiu spoluprácu. Jej cieľom je zlepšovať prepojenie medzi vedou, technológiou a inováciami.