Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Boj proti korupcii sa vypláca, nemôžme dovoliť návrat starých poriadkov, kedy končili milióny na účtoch oligarchov

V boji proti korupcii a klientelizmu neuhneme ani o milimeter. Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii to zdôraznila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Na čele Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa jej za dva a pol roka podarilo zaviesť účinné opatrenia na boj proti korupčnému správaniu a transparentné pravidlá pri využívaní verejných financií v jej rezorte.

„Po nástupe do úradu som sľúbila, že spravíme poriadok v informatizácii, ktorá dlhé roky slúžila na prelievanie peňazí daňových poplatníkov do vreciek oligarchov napojených na bývalú vládu. Z toho dôvodu sme iniciovali aj kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý naše podozrenia potvrdil,“ vyhlásila Remišová.

Príkladom zlého hospodárenia z čias bývalej vládnej garnitúry bola podľa nej napríklad snaha presťahovať datacentrum Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) do súkromných priestorov. „Bývalá vláda sa snažila narýchlo, mesiac pred parlamentnými voľbami, zrealizovať zaobstaranie dátového centra za 39 miliónov eur. Keď som nastúpila do úradu, pripravená zmluva ma už čakala na stole. Po dôkladnom posúdení zámeru sme sa rozhodli nové priestory pre datacentrum nekupovať, ale dátové centrum NASES sme presunuli z priestorov súkromnej spoločnosti do budovy vo vlastníctve štátu. Prenájmom nových priestorov navyše ušetríme 5 miliónov eur za desať rokov. Celkové úspory len na datacentre tak dosiahnu 44 miliónov eur. Celkovo sa nám v štátnom IT podarilo profesionálnym a bezkorupčným riadením ušetriť viac ako 72 miliónov eur,“ uviedla ministerka informatizácie Remišová.

Kontroly NKÚ, ktoré iniciovala po nástupe na čelo rezortu, priniesli viaceré závažné zistenia. „V jednom utajenom projekte z čias digitálnych lídrov Smeru Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho sa fakturovala likvidácia obalu z káblika za 82 eur či likvidácia škatule od monitora za 420 eur. Celkovo pri dvoch utajených kyberprojektoch z čias vlády Smeru prišlo Slovensko o 48 miliónov eur, ktoré nám Európska komisia z eurofondov nepreplatí a musia byť teda hradené zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlila Remišová. Uvedené projekty rieši polícia a dokonca aj Európska prokuratúra.

Kontroly NKÚ tiež ukázali, že štát zadal za bývalej vlády tvorbu Ústredného portálu verejnej správy – Slovensko.sk dvom firmám drahšie, ako boli aktuálne riešenia na trhu a navyše sa vzdal kontroly nad správou portálu. „Štát sa tak na dlhé roky stal rukojemníkom súkromných firiem. Nám sa darí vyviazať sa zo starých nevýhodných zmlúv, hoci je to extrémne zložité. Zatiaľ čo predchádzajúca vláda podpisovala dodatky, aby zmluvné ceny zvyšovala, my robíme pravý opak a cenu postupne znižujeme o stotisíce eur.“

Podľa ministerky informatizácie je pre Slovensko kľúčové, aby protikorupčné nastavenie štátu pokračovalo. „Na našom ministerstve sme ukázali, že to ide a patríme v boji proti korupcii k najlepším. Získali sme certifikát systému manažérstva proti korupcii, čo je potvrdením, že robíme efektívne kroky, aby sme zabránili korupcii. Tiež patríme k jednému percentu najlepšie hodnotených inštitúcií, pokiaľ ide o transparentnosť pri verejných obstarávaniach,“ vymenovala Remišová.

„Plníme, čo sme sľúbili ľuďom. Bezkorupčné, efektívne a profesionálne vedenie. Kým predchádzajúce vlády v oblasti informatizácie a eurofondov priestor na korupciu skôr vytvárali, my ho systematicky potláčame. Považujem za nesmierne dôležité, aby štát pokračoval v jasnom protikorupčnom nastavení, ktoré prišlo po voľbách v roku 2020 a nevrátila sa doba, kedy peniaze nás všetkých končili vo vreckách zopár vyvolených,“ dodala vicepremiérka Remišová.