Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Regiónom na východe Slovenska pomôžu k zlepšeniu kvality života nové eurofondy aj projekt Smart samospráv

Rokovania v regiónoch pokračujú. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši a štátny tajomník Michal Kaliňák sa dnes počas rezortného dňa v Sečovciach stretli s primátormi a starostami okresu Trebišov. Hovorili spolu o novom zákone o verejnom obstarávaní, eurofondoch, podpore najmenej rozvinutých okresov či smart riešeniach v samosprávach.  

„Pred voľbami sme sľúbili, že nebudeme vládnuť z Bratislavy, ale budeme chodiť do regiónov. Sľúbili sme, že žiadne rozhodnutia neurobíme bez diskusie, žiadne nové kompetencie nebudú bez peňazí a preto s miestnymi lídrami o všetkých pripravovaných zmenách diskutujeme. Minulý týždeň sme boli na Kysuciach, dnes sme sa stretli s primátormi a starostami z okresu Trebišov v Sečovciach a budúci týždeň nás čaká Bardejovský región,“ povedal minister investícií Richard Raši.

Počas dnešného rezortného dňa v Sečovciach na východe Slovenska predstavil minister Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom zástupcom regiónu aj nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý má zjednodušiť a odbyrokratizovať verejné obstarávanie a uvoľniť ruky obstarávateľom. Zákon prinesie zmenu limitov pre jednotlivé postupy verejného obstarávania, navýšenie limitov pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, tovary a služby, vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, ktorý smernice Európskej únie nevyžadujú, úpravu pokút za vybrané porušenie zákona či záchranu samospráv pred nútenou správou.

„Som rád, že tak, ako vedenie Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska či ako minulý týždeň Združenie miest a obcí regiónu Dolné a Horné Kysuce, tak aj dnes nám primátori a starostovia okresu Trebišov vyjadrili v tejto téme absolútnu podporu. Je to dôkazom toho, že robíme správne kroky k uľahčeniu života ľudí v regiónoch,“ uviedol minister Richard Raši.

Témou v poradí už štvrtého rezortného dňa boli aj eurofondy, ktoré sú pre rozvoj regiónov mimoriadne dôležité. V okrese Trebišov sa v skončenom programovom období realizovalo 303 projektov a vyčerpalo takmer 77 miliónov eur z eurofondov. Z tých nových, z Programu Slovensko, do regiónu prídu ďalšie milióny. „O ktorých však nebudeme rozhodovať my v Bratislave, ale o ktorých použití bude rozhodovať región sám. V Košickom kraji by sa tak malo preinvestovať spolu viac ako 360 miliónov eur len v rámci regionálnych projektov. Ďalšie peniaze budú v trebišovskom okrese preinvestované v rámci podpory najmenej rozvinutých okresov, ktoré po novom nazývame prioritné okresy,“ dodal Raši.

V okrese Trebišov bolo za obdobie rokov 2018 – 2019 v rámci implementácie Akčného plánu uzatvorených 37 zmlúv o poskytnutie regionálneho príspevku v celkovej sume viac ako 3,6 milióna eur. Prevažne sa jednalo o podporu podnikateľských subjektov, školstva, ale rovnako aj verejnej infraštruktúry či cestovného ruchu.

V najbližších mesiacoch plánuje MIRRI SR v rámci implementácie Plánu rozvoja okresu Trebišov na rok 2024 v spolupráci s Okresným úradom Trebišov vyhlásiť výzvu na predkladanie nových žiadostí o poskytnutie regionálneho príspevku v celkovej sume takmer 1,2 milióna eur.

„Dnešok potvrdil to, že stretnutia v regiónoch majú zmysel. S komunálnymi lídrami sme hovorili o tom, čo sa bude diať v najbližšom období. Do dvoch mesiacov im predstavíme Mapu verejných investícií, aby vedeli odkiaľ a na čo môžu získať peniaze pre všestranný rozvoj svojho územia. Riešili sme aj koncept národného plánu budovania verejných vodovodov a kanalizácií, pretože mestá a obce nemôžu byť súčasťou problémov, ale súčasťou riešení. A nezabudli sme ani na koncept bezpečnej samosprávy – naším cieľom je zvýšiť ochranu majetku a hlavne zdravia v našich uliciach, areáloch škôl a ostatných častiach miest a obcí Slovenska,“ povedal štátny tajomník Michal Kaliňák.

Práve v Sečovciach sa nachádza jedna z najnovších mestských polícií na Slovensku, ktorú počas dnešného dňa navštívil aj minister Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom. „Nielen v tomto regióne, ale na celom Slovensku je dôležitá podpora bezpečnosti a podpora dobudovania kamerových systémov. Projekt bezpečných samospráv chceme rozšíriť tak, aby boli kamery vo viacerých susedných obciach obsluhované jedným centrálnym pultom. Našou prioritou je, aby sa vo všetkých obciach a mestách dalo žiť bezpečne. Na tento veľký projekt už máme vyčlenených viac ako 20 miliónov eur,“ dodal minister Richard Raši.