Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Štátny tajomník Velič: Otvorenie posledného Regionálneho centra v Trenčíne nie je bodkou, ale začiatkom toho, ako pretaviť reformu eurofondov do reálneho života

Žiadateľom o eurofondy a dotácie prinášame adresnú a komplexnú pomoc už vo všetkých krajských mestách. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) otvorilo posledné – siedme Regionálne centrum, a to v Trenčíne.

„Oddnes máme funkčné Regionálne centrá v siedmich krajských mestách. Pre žiadateľov o eurofondy alebo dotácie to znamená, že dostanú adresnú pomoc a poradenstvo priamo v regióne na jednom mieste a nemusia chodiť vybavovať veci do hlavného mesta. Vďaka sieti Regionálnych centier im ušetríme čas, peniaze a kopec nervov,“ vyhlásila ministerka investícií Veronika Remišová.

„Ako jedna z prvých krajín v EÚ sme pripravení na čerpanie nových eurofondov. Máme schválený Program Slovensko, z ktorého budeme môcť využiť takmer 13 miliárd eur. Program Slovensko zároveň prináša najväčšiu reformu eurofondov v našej histórii – nové eurofondy budú jednoduchšie, efektívnejšie a neslávne známu byrokraciu, ktorá sa v minulosti spájala s eurofondami, sme obmedzili na nutné minimum,“ povedala vicepremiérka. „Súčasťou reformy využívania eurofondov je aj vybudovanie poradenských Regionálnych centier a centrum, ktoré otvárame dnes v Trenčíne, je toho súčasťou,“ povedal štátny tajomník MIRRI SR Dušan Velič.

V Regionálnom centre v Trenčíne sú na jednom mieste odborníci z MIRRI SR, z ministerstva životného prostredia, práce a pôdohospodárstva, Úradu vlády SR, pod ktorý spadá Plán obnovy a odolnosti. Zároveň to bude sídlo zamestnancov stálych pracovísk Úradu pre verejné obstarávanie, ktorí budú poskytovať poradenstvo nielen k dotáciám, ale aj k úspešnému zvládnutiu procesu verejného obstarávania. Všetky regionálne centrá fungujú na princípe partnerstva s orgánmi verejnej moci, kde na jednom mieste dostanú žiadatelia a prijímatelia kompletnú informáciu a pomoc pri príprave a počas implementácie projektov.

Novootvorené Regionálne centrum sídli v Trenčíne na Legionárskej 5 (Masaryčky Business Center). Po Nitre, Trnave, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici a Žiline ide už o siedme – posledné otvorené poradenské centrum.

„K jednoduchšiemu využívaniu eurofondov okrem nového operačnému programu
a otvoreniu siete Regionálnych centier prispeje aj jednotný kontrolný systém.  Podpísali sme memorandum s Najvyšším kontrolným úradom a po novom bude kontrolu pri nových eurofondoch vykonávať už len Úrad pre verejné obstarávanie. Odstraňujeme duplicitu kontrol a prinášame väčšiu právnu istotu v prospech žiadateľov,“
doplnil štátny tajomník Velič. Prehľad o všetkých regionálnych centrách nájdete aj na stránke eurofondy.gov.sk.

Prehľad eurofondov a dotácií, ktoré spadajú pod MIRRI SR a išli na podporu Trenčianskeho kraja v dobiehajúcom programovom období 2014 – 2020:

Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) išlo do kraja takmer 155 miliónov eur na 212 projektov, vďaka čomu sme napríklad pomohli opraviť takmer 73 km ciest II. a III. triedy, vybudovať viac ako 60 km cyklotrás, zrekonštruovať a zmodernizovať 30 materských a 74 základných škôl.

Vďaka dotáciám z regionálneho rozvoja sme napríklad pomohli pri záchrane Bránovej veže Považskobystrického hradu, revitalizovať verejné WC v meste Bojnice, podporili sme prípravu pre zaradenie detí s poruchou autistického spektra do bežného života, pomohli sme vybudovať pumptrack v Beluši a taktiež sme podporili projekt zameraný na environmentálne aktivity v Moravskom Lieskovom – vytvorenie E.K.O. centra ŽI_TO.

V rámci programov cezhraničnej spolupráce je Trenčiansky samosprávny kraj súčasťou programového územia Interreg Slovensko – Česko. V dobiehajúcom programovom období bolo z neho podporených 60 projektov.