Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

V Banskej Bystrici sme pomohli vybudovať špičkové kreatívne centrum, ktoré pomôže tvorcom a študentom rásť

Podnecujeme kreativitu a podporujeme rozvoj tvorcov a študentov. Štátny tajomník pre regionálny rozvoj Michal Kaliňák dnes v Banskej Bystrici otváral nové kreatívne centrum, ktoré vzniklo vďaka podpore z eurofondov.

V meste pod Urpínom vznikol nový priestor prístupný všetkým tvorivým dušiam. Moderné Kreatívne centrum RTVS Banská Bystrica zamerané na kultúrny, najmä audiovizálny priemysel s prienikom do hudby, multimédií a nových médií ponúkne tvorcom i študentom možnosť pracovať so špičkovými technológiami.

Jedinečné tvorivé a vzdelávacie centrum nesie názov Audiovizuálna dielňa Arténa a vzniklo priamo v priestoroch Strednej odbornej školy Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici. Časť jej priestorov sa po rekonštrukcií premenila na hotové kreatívne kráľovstvo. Tvorcovia tu nájdu štúdiá vybavené najmodernejšou technológiou spĺňajúcou štandardy na tvorbu televízneho a rozhlasového vysielania na svetovej úrovni. Napríklad televízne, dabingové či rozhlasové štúdiá, priestory na strih obrazu a úpravu zvuku, ale aj multifunkčnú konferenčnú sálu a špeciálne pracoviská na postprodukciu.

Centrum dnes slávnostne otváral štátny tajomník pre regionálny rozvoj Michal Kaliňák spolu s Ondrejom Lunterom – predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja, Jánom Noskom – primátorom mesta Banská Bystrica, Kamilom Kordíkom – riaditeľom SPŠ Jozefa Murgaša, Ľubošom Machajom – generálnym riaditeľom RTVS a Miroslavom Debnárom – riaditeľom RTVS BB.

„Teší ma, že v regiónoch vznikajú aj vďaka podpore z eurofondov projekty, ktoré podnietia kreatívny priemysel a budú nápomocné všetkým tvorcom, ktorí prispievajú k budovaniu kultúrnej identity Slovenska. Vybudovaním kreatívneho centra sa na území BBSK zároveň vytvorí prostredie podporujúce kreatívnych podnikateľov. Región pomocou inovácií môže rozvíjať novú generáciu produktov, ktoré zlepšia ekonomiku a zvýšia kvalitu života obyvateľov v krajskom meste a jeho okolí,“ povedal štátny tajomník ministerstva investícií Michal Kaliňák.

Jedinečné vzdelávacie centrum je skvelou šancou aj pre študentov multimediálneho odboru SPŠ Jozefa Murgaša zažiť tvorivý proces na vlastnej koži. Práca so špičkovými odborníkmi z oblasti a najnovšou technikou na trhu je skúsenosť, ktorú nevyváži žiadna teória.

Pretaviť nápad s kreatívnym centrom do reality sa podarilo aj vďaka našej podpore viac ako 7 miliónov eur z eurofondov.  Integrovaný regionálny operačný program skvalitnil výučbu na stredných školách vďaka 187 projektom, z toho na území Banskobystrického samosprávneho kraja podporil 36 projektov sumou viac ako 56 miliónov eur.