Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Eurofondy pomáhajú obnovovať kultúrne inštitúcie: Zrekonštruovaná pobočka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča už slúži ľuďom

Marec – mesiac knihy je v plnom prúde. Sme hrdí, že i vďaka podpore z eurofondov sa darí mnohé knižnice na Slovensku obnovovať, aby priniesli návštevníkom ešte väčší komfort. Jednou z nich je Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Jej pobočka na sídlisku Sásová po rekonštrukcii už slúži čitateľom.

„Ak máte záhradu a knižnicu, máte všetko, čo potrebujete,“ znie citát, ktorý sa pripisuje slávnemu rímskemu filozofovi Marcusovi Tulliusovi Cicerovi. Knižnice sú stánkami múdrosti a každý národ by sa mal o tie svoje príkladne starať.

„Veľmi ma teší, že i vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktoré riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa knižnice obnovujú, rekonštruujú a revitalizujú. Neustále hľadáme spôsoby, ako pomôcť kultúrnym inštitúciám na Slovensku,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Príkladom dobrej praxe je Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Jej pobočka na najväčšom bystrickom sídlisku Sásová otvorila v marci svoje brány po viac ako osem mesiacov trvajúcej rekonštrukcii.

Knižnicu sa podarilo obnoviť vďaka dotácii určenej na podporu udržateľnosti a odolnosti kultúrnych inštitúcií v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorú ako sprostredkovateľský orgán prerozdeľovalo Ministerstvo kultúry SR z nášho Integrovaného regionálneho operačného programu.

Viac ako 93 tisíc eur pomohlo vynoviť priestory knižnice a vďaka podpore sa nakúpili aj nové notebooky, tablety a zmodernizovala wifi. „Nové stavebné riešenie vnútorných priestorov umožnilo vytvoriť aj malú čitáreň a klubovňu. Zaujímavým riešením interiéru, na ktorom sme spolupracovali s interiérovou architektkou, vzniklo pódium pre nenáročné podujatia a priestor na komunitné stretávanie sa, ako aj tvorivý priestor pre najmenších čitateľov. Interiér sa vynovil novými kovovými knižničnými regálmi a moderným knihovníckym pultom. Knižnica v Sásovej získala aj nové hygienické zázemie pre čitateľov, vrátane toalety pre telesne hendikepovaných. Tešíme sa, že naše úsilie je korunované úspechom,“ priblížila riaditeľka knižnice Iveta Babjaková.