Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Minister Raši: Od nášho nástupu sa nám podaril rekord v čerpaní eurofondov

Na konci dobiehajúceho programového obdobia malo Slovensko vyčerpaných necelých 91 % eurofondovej alokácie určenej na roky 2014 – 2020. Ku koncu decembra tak ostávalo dočerpať ešte 1,39 miliardy eur „starých“ eurofondov. Čerpanie sa po nástupe novej vlády zlepšilo. Dnes pred rokovaním vlády o tom informoval minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

„Od môjho nástupu na ministerstvo v októbri 2023 sme zaznamenali rekordné čerpanie. Kým pod vedením exministerky Remišovej sa mesačne čerpalo v priemere iba necelých 113 miliónov eur, našej vláde sa za posledné dva mesiace podarilo vyčerpať v priemere 419 miliónov eur za mesiac. Konkrétne, v novembri to bolo vyše 400 miliónov eur, v decembri takmer 440 miliónov eur,“ vyhlásil Richard Raši.

Ku koncu decembra 2023 bolo v rámci končiaceho programového obdobia (2014 – 2020) z celkovej sumy 14,5 miliardy eur vyčerpaných 13,11 miliardy eur, čo je 90,41 % alokácie. Ostávalo tak dočerpať 1,39 miliardy eur. Z tejto sumy sa 490 miliónov eur presunie na riešenie energetickej krízy, 62 miliónov eur pôjde na podporu aktivít smerom k utečenom z Ukrajiny a 838 miliónov eur je suma na projekty, ktorá sa bude nasledujúce tri mesiace preplácať žiadateľom.

„Nevieme zatiaľ s istotou potvrdiť, koľko finančných prostriedkov prepadne a či sme vyčerpali všetko, pretože do konca decembra mali prijímatelia uhradiť faktúry dodávateľom a do konca marca tohto roka majú čas, aby štátu poslali žiadosti o platbu. V polovici apríla by sme teda mali mať presné informácie, koľko finančných prostriedkov žiadatelia žiadajú preplatiť a následne prebehnú kontroly až na úrovni Európskej komisie. Na končený účet tak môžeme čakať aj dva roky,“ vysvetlil minister investícií.

Na porovnanie, v predchádzajúcom programovom období (2007 – 2013) sa Slovensku podarilo vyčerpať 93,83 % z celkovej eurofondovej obálky. Ak by sa z projektov financovaných z dobiehajúceho programového obdobia nevyčerpalo už ani euro a ak sa k čerpaniu na konci roka pripočítajú sumy na preplatenie energetickej krízy a na pomoc utečencom z Ukrajiny, čerpanie prevyšuje 94,2 %.

„Znamená to, že Slovensku sa v končiacom programovom období podarí vyčerpať viac eurofondov ako v predchádzajúcom. To je dobrá správa. Treba však zdôrazniť, že nie všetky peniaze boli využité ideálne. Eurofondy sú tu na to, aby sa stierali regionálne rozdiely a aby kvalita života v Bratislave a v regiónoch v iných častiach Slovenska bola porovnateľná. Základné služby pre občanov musia byť všade rovnako kvalitné a dostupné. Navyše, eurofondy sú príležitosťou, ktorá sa už viac nemusí zopakovať, ďalší balík už nemusíme získať. Treba ich preto investovať rozumne a zodpovedne – najmä do rozvoja našich regiónov,“ uzavrel Raši.