Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Skvelá správa pre Slovensko – na pomoc firmám a domácnostiam v čase energetickej krízy pôjdu aj eurofondy, dohodli sme sa na tom s Európskou komisiou

V Bruseli sa podarilo presadiť slovenský návrh, aby sme mohli použiť eurofondy na pomoc ľuďom a firmám v čase energetickej krízy.

„Je to úspech a spoločná práca celého tímu vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom, že ťažkú situáciu a celoeurópsku energetickú krízu nám pomôžu zvládnuť aj eurofondy. Eurofondy budú môcť ísť na prevádzkové náklady pre malé a stredné podniky, na pomoc zraniteľným domácnostiam, napríklad formou energetických šekov alebo na schémy na udržanie pracovných miest,” uviedla vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová a podotkla, že tento úspech je výsledkom piatich mesiacov tvrdých rokovaní s Bruselom.

Pri energetickej pomoci neplatí pravidlo, podľa ktorého vyspelé regióny nemajú nárok na podporu z eurofondov; pomoc tak bude možná aj pre obyvateľov a firmy v Bratislavskom kraji. Kompenzácie budú platiť aj spätne, a to od februára 2022. Všetky aktivity na boj s energetickou krízou – na pomoc ľuďom a firmám s nárastom cien energií – sa budú dať financovať zo všetkých typov fondov EÚ (ERDF, ESF alebo CF cez krížové financovanie).

„Chceme, aby sa peniaze čím skôr dostali tam, kde ich ľudia potrebujú, návrh Komisie musí ešte schváliť Rada aj Európsky parlament. Vyzývam preto slovenských europoslancov, aby ukázali svoj vplyv a zasadili sa o to, aby europarlament tento pre Slovensko veľmi dôležitý návrh schválil čo najskôr. Po schválení legislatívy Európskym parlamentom môžeme pripraviť národné schémy z eurofondov,” uviedla vicepremiérka a poďakovala sa premiérovi s tým, že ten, kto tvrdí, že vláda nič nerobí, klame. „Robíme všetko preto tu aj v Bruseli, aby sme pomohli Slovensku zvládnuť túto ťažkú krízu,” ukončila vicepremiérka.