Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

K budovaniu nového superpočítača sa mohla vyjadriť odborná verejnosť – verejné prerokovanie pripomienok sa uskutoční zajtra na pôde SAV

Pripravujeme úspešnú budúcnosť Slovenska. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) zaradilo do slovenského Plánu obnovy a odolnosti investíciu na vybudovanie superpočítača novej generácie. Pre našu krajinu je superpočítač príležitosťou, ako mať prístup k technológiám a podporu vedy a výskumu na svetovej úrovni.

„Som presvedčená, že pre budúcnosť Slovenska budú rozhodujúce odvážne inovácie. Jedným z dôležitých nástrojov pri ich zavádzaní budú práve superpočítače. Doteraz ich na Slovensku využívala len úzka skupina akademikov. So vznikom Národného superpočítačového centra a budovaním nového superpočítača otvárame cestu k ich využívaniu aj v oblasti podnikania, výskumu či verejného sektora. Práve vďaka pomoci superpočítačov budú slovenské firmy konkurencieschopné na lokálnej i globálnej úrovni,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Cieľom spomínanej investície je vybudovanie udržateľného ekosystému vysokovýkonných výpočtov a prevádzka energeticky efektívneho superpočítača. Ten umožní výskumníkom aj iným používateľom naplno využívať možnosti spracovania veľkého objemu údajov.

Začiatkom decembra 2022 MIRRI SR zverejnilo štúdiu uskutočniteľnosti v súvislosti s vybudovaním superpočítača novej generácie. Predmetom štúdie bolo zistiť možnosti a obmedzenia realizácie projektu, identifikovať jeho riziká a definovať prínosy. Okrem zverejnenia štúdie vydalo MIRRI SR aj výzvu pre verejnosť na jej odborné pripomienkovanie.

Verejné prerokovanie štúdie sa uskutoční v stredu, 11. 1. 2023, v priestoroch Výpočtového strediska SAV (Dúbravská cesta 9, Bratislava). Pre ešte neregistrovaných účastníkov je možné zaregistrovať sa osobne na mieste. Na podujatie je možné pripojiť sa aj online na tomto odkaze cez aplikáciu MS Teams.