Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Neformálne zasadnutie Rady EÚ pre telekomunikácie: Slovensko si uvedomuje, že technologická suverenita Únie znamená príležitosť na rozvoj ekonomiky

V rámci španielskeho predsedníctva EÚ sa v dňoch 23. a 24. októbra 2023 uskutočnilo v Leóne neformálne zasadnutie Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku (časť telekomunikácie), ktorej predsedala prvá viceprezidentka a ministerka hospodárstva a digitalizácie Španielska Nadia Calviño. Slovenskú delegáciu viedol veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielsku Juraj Tomaga.

Rokovanie ministrov zodpovedných za telekomunikácie sa venovalo trom hlavným okruhom. Prvý bol zameraný na zabezpečenie ochrany práv jednotlivcov v digitálnej dobe. EK vyjadrila potrebu úzkej spolupráce členských krajín najmä s ohľadom na ochranu maloletých pred zobrazovaním násilia a radikalizáciou najmä v kontexte eskalácie násilia na Blízkom východe. Európska únia musí efektívne využívať existujúce dokumenty chrániace ľudské práva a aplikovať ich v procese budovania digitálnych ekosystémov.

Spomenutá bola tiež oblasť tzv. kritických technológií, ktoré nedávno identifikovala vo svojom odporúčaní Európska komisia (EK). Ide o oblasť polovodičov, umelej inteligencie, kvantových technológií a biotechnológií. Cieľom tohto odporúčania je v prostredí rastúcej globálnej konkurencie posilniť konkurencieschopnosť európskej ekonomiky podporou jeho zmien v súlade s ekologickou a digitálnou transformáciou. Navyše, priemysel Únie čelí v ostatných rokoch výzvam v podobe vysokej inflácie, nedostatku pracovných síl, narušenia dodávateľského reťazca, rastúcich úrokových sadzieb a prudkého nárastu cien energií.

Chcel by som zdôrazniť, že technologická suverenita EÚ znamená aj ekonomickú príležitosť na rozvoj priemyselných odvetví s vysokou pridanou hodnotou, ktoré umožnia rozvoj nových ekonomických segmentov. Zaostávanie v tomto vývoji môže priniesť riziká v dôsledku možnej závislosti od dovozu,“ uviedol v rámci diskusie k tomuto bodu veľvyslanec Slovenska v Španielsku Tomaga.

Účastníci sa venovali aj téme budúcnosti telekomunikačného sektora, v rámci ktorej Slovensko podporilo dorovnanie investičného dlhu v oblasti digitálnych infraštruktúr v EÚ. Budovanie efektívnej, odolnej a bezpečnej infraštruktúry telekomunikačných sietí je pre nás veľmi dôležité aj v kontexte Národného plánu širokopásmového pripojenia, ktorého štúdia uskutočniteľnosti bola vypracovaná tento rok.

Tretia časť stretnutia bola zameraná na Digitálnu dekádu EÚ, hlavne v súvislosti s tzv. vnútroštátnymi plánmi jednotlivých členských štátov – strešnými strategickými materiálmi členských štátov pre digitálnu oblasť. Slovenský plán bol zaslaný EK začiatkom októbra po jeho schválení Radou vlády pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh. Implementácia tohto strategického dokumentu v praxi si bude vyžadovať spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov, pričom veľvyslanec Tomaga v tejto súvislosti doplnil, že: „verejný sektor zohráva kľúčovú úlohu z hľadiska vytvárania platforiem pre spoluprácu kľúčových aktérov zo súkromného, akademického a verejného sektora.“

EK vyjadrila vďaku všetkým krajinám za prípravu a predloženie vnútroštátnych plánov Digitálnej dekády a poukázala na pozitívne smerovanie Únie v niektorých oblastiach, menovite v spolupráci na cieľoch vysokovýkonných a kvantových výpočtov. Vyzdvihla tiež potrebu spolupráce prostredníctvom zapájania krajín do projektov medzinárodnej spolupráce (v podobe Konzorcií pre európsku digitálnu infraštruktúru) na dosiahnutie digitálnych cieľov za celú Úniu. Zároveň bola vyjadrená potreba väčšej snahy členských krajín v oblastiach podpory digitalizácie podnikov a podpory základných digitálnych zručností.

V neposlednom rade bolo dôležitou súčasťou stretnutia ministrov aj prijatie Leónskej deklarácie o európskych neurotechnológiách. Táto téma je v rámci deklarácie predstavená v dvoch dimenziách, a to z ekonomického pohľadu, a tiež z pohľadu dopadu technológií na človeka a jeho práva.

Ministri členských štátov zodpovední za telekomunikácie a informačnú spoločnosť sa najbližšie stretnú na zasadnutí Rady 5. decembra 2023 v Bruseli.

body>