Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Nový slovenský superpočítač vybuduje Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied

Vláda schválila poskytnutie financií z Plánu obnovy a odolnosti SR na najvýkonnejší superpočítač v strednej Európe

Budúcnosťou vedy a výskumu sú výkonné superpočítače. Vláda dnes schválila návrh z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na poskytnutie financií pre Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied (SAV) na vybudovanie nového superpočítača.

„Projekt superpočítača je jedným z míľnikov plánu obnovy v rámci budovania digitálneho Slovenska. Tento míľnik určuje úlohu uviesť do prevádzky superpočítač s ambíciou umiestniť sa v prvej desiatke svetového rebríčka energeticky účinných superpočítačov „Green 500“. Ak na Slovensku hovoríme o potrebe vzniku odvetví a pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou, toto je ukážkový príklad, ako sa môžeme stať silnou a konkurencieschopnou krajinou,“ povedal minister informatizácie Peter Balík.

Nový superpočítač, ktorý zvládne za jedinú sekundu spraviť 50-miliónov miliárd operácií, čo predstavuje špičku v rámci strednej Európy, vybuduje Centrum spoločných činností SAV. Toto špičkové centrum už od roku 2012 prevádzkuje prvý slovenský superpočítač Aurel s výkonom 130-tisíc miliárd operácií za sekundu a zároveň je jedným zo zakladateľov Národného superpočítačového centra. Realizácia tohto špičkového projektu, ktorým sa Slovensko zapája do európskej iniciatívy na vybudovanie európskej siete superpočítačov, bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Superpočítač umožní slovenským výskumníkom, vedcom a priemyselným odvetviam vykonávať špičkové simulácie, urýchliť analýzu údajov a riešiť zložité výzvy v rôznych sektoroch. Od predpovedí počasia po objavovanie liekov, od technických objavov až po optimalizáciu dopravných systémov. Superpočítač nájde využitie napríklad aj pri predpovediach fyzikálnych vlastností výrobkov a materiálov, správaní kvapalín či skúšaní aerodynamiky. Je potrebný a užitočný všade, kde sa riešia zložité numerické operácie s veľkým počtom údajov.

„Nový superpočítač bude veľkým prínosom pre slovenskú vedu, ekonomiku aj celú spoločnosť. Jeho vybudovanie je príležitosť, ako zvýšiť na Slovensku znalosti a zručnosti v oblasti vysokovýkonných výpočtov a technológií. Chceme, aby naše firmy používali viac digitálnych riešení založených na superpočítačoch, aby sme dokázali vychovať odborníkov a udržali na Slovensku talenty, aby naši vedci a výskumníci boli rovnocennými partnermi svojim európskym kolegom pri riešení komplexných problémov v rôznych odboroch,“ dodal minister Peter Balík.