Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko po prvýkrát na Digital FOSS v Singapure: O budovaní bezpečnejšieho a inovatívnejšie digitálneho prostredia aj o umelej inteligencii

V kolíske inovácií a digitalizácie v Singapure sa počas uplynulého týždňa od 27. do 31. mája uskutočnilo stretnutie malých štátov Digital FOSS, ktoré sa konalo pod záštitou Úradu pre rozvoj médií Infocomm, kľúčového hráča pri digitálnej transformácii Singapuru. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník MIRRI SR pre informatizáciu Ivan Ivančin. Predstavitelia zodpovední za digitalizáciu rokovali o kľúčových témach, ako sú bezpečnosť v online prostredí, umelá inteligencia a deepfakes, digitálna inklúzia a možnosti medzinárodnej spolupráce na dôveryhodných cezhraničných tokoch údajov s cieľom podporiť rozvoj digitálneho hospodárstva.

Slovensko bolo prvýkrát pozvané na Fórum malých štátov (Digital FOSS), ktoré spája krajiny z celého sveta a vytvára podmienky pre vzájomnú otvorenú spoluprácu a podporu v zdieľaní skúseností v oblasti implementácie cieľov digitálnej transformácie a zabezpečenia digitálne-bezpečnej budúcnosti. Slovensko v Singapure rezonovalo aj vďaka svojmu významnému prínosu pri revízii Aktu o umelej inteligencii, práve vďaka Pracovnej skupiny OECD pre správu umelej inteligencie (AIGO OECD) pod vedením experta SDA MIRRI SR.

„Účasť na ministerskom dialógu Digital FOSS zdôrazňuje náš pevný záväzok k princípom otvorenej spolupráce. Slovenská republika sa prostredníctvom zdieľania znalostí a zdrojov usiluje vybudovať odolnejšiu a inovatívnejšiu digitálnu ekonomiku. Týmto prístupom chceme zabezpečiť, aby digitálna transformácia priniesla hmatateľné výhody pre všetkých našich občanov,“ vyhlásil štátny tajomník pre informatizáciu Ivančin.

Na zasadnutí ministrov za okrúhlym stolom sa diskutovalo o postojoch jednotlivých krajín k rozvoju technológií, ako sú umelá inteligencia, edge computing či technológie kybernetickej bezpečnosti. Rokovalo sa tiež o možnostiach medzinárodnej spolupráce na zabezpečení dôvery a otvorenosti cezhraničných tokov údajov. Ďalším dôležitým bodom diskusie boli programy a politiky zavedené na podporu digitálnej inklúzie, ktoré majú za cieľ odstrániť bariéry prístupu k technológiám medzi občanmi.

Rokovania štátneho tajomníka Ivančina pokračovali s Lew Chuan Hongom, CEO Infocomm Media Development Authority (IMDA) a Janilom Puthuchearym, hlavným štátnym tajomníkom ministerstva školstva a ministerstva komunikácie a informácií v Singapure. „Diskutovali sme o tom, ako vláda Singapuru rieši digitálnu priepasť medzi občanmi, a keďže Singapur sa môže pochváliť najrýchlejším pripojením na svete, zaujímalo nás, aké technológie sú u nich preferované pri implementácii digitálnej infraštruktúry pripravenej na budúcnosť. Rovnako sme sa zaoberali výzvami, ktorým čelili pri implementácii elektronických služieb štátu, a diskutovali sme o esenciálnych kritériách hodnotenia pri výbere technológií pre vládne projekty,“ prezradil štátny tajomník Ivančin.

Súčasťou delegácie bol aj generálny riaditeľ Sekcie informačných technológií verejnej správy Martin Déneši, ktorý rokoval so zástupkyňou výkonného riaditeľa Úradu pre rozvoj médií Infocomm, Denise Wong.

Popri Fóre malých štátov sa v Singapure konal Asia Tech x Singapore summit (ATxSG), ktorý je vlajkovou loďou ázijského technologického sveta. Spoločne ho organizujú IMDA a Informa Tech s podporou Singapurskej rady pre cestovný ruch. Spíkrom na tejto veľkolepej svetovo uznávanej Tech konferencii bol expert MIRRI na témy umelej inteligencie Juraj Čorba.