Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Múzeum SNP dostane úplne nové expozičné priestory vďaka 1 miliónu eur z našich grantov

Otvorený depozitár múzea sprístupní návštevníkom unikátne predmety zo zbierok aj audiovizuálny historický výklad

Pomáhame obnoviť kultúrne dedičstvo a uchovať historickú pamäť pre budúce generácie. Vďaka jednému miliónu eur z Grantov Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), vybuduje Múzeum SNP úplne nový expozičných priestor. Otvorený depozitár vďaka využitiu moderných technológií a najnovších výstavných trendov predstaví verejnosti množstvo doteraz nevystavovaných zbierkových predmetov. Stavbu nového depozitára otvorili vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová a minister obrany Jaroslav Naď.

„Múzeum SNP je jedným z najdôležitejších múzeí, ktoré na Slovensku máme.  Pripomína nám odvahu ľudí, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ako aj varuje pred návratom totalitárnych režimov. Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité podporovať uchovávanie a prezentovanie historickej pamäte nášho národa, aby sme nezabudli na to, aké hrôzy znamená vojna. Bez historickej pamäte by sa ľahko mohlo stať, že praktiky diktátorských režimov, extrémizmus a nenávisť prevalcujú hodnoty slobodnej spoločnosti a demokracie, na ktorých stojí Slovenská republika aj dnešná Európa. Som veľmi rada, že vďaka podpore z našich grantov vznikne v  Múzeu SNP jedinečná nová expozícia o osudových okamihoch histórie nášho národa,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

Otvorený depozitár vybuduje Múzeum SNP vďaka podpore 1 milión eur z Grantov EHP, ktoré spravuje MIRRI SR. V novom depozitári múzeum vystaví časť zo svojich unikátnych zbierok, ktoré verejnosť bežne nemôže vidieť. Múzeum SNP má v zbierkach takmer 17 000 autentických predmetov a dokumentov viažúcich sa k povstaniu a pritifašistickému odboju na Slovensku. Projekt je unikátny svojou myšlienkou, ako aj stavebným i technologickým prevedením. Len málo múzeí v Európe totiž doteraz otvorilo svoje depozitáre širokej verejnosti. Okrem príležitosti vidieť predmety bežne ukryté pred zrakmi verejnosti spoznajú návštevníci aj prácu konzervátorov, ktoré vzácne unikáty uchovávajú. Celková plocha Otvoreného depozitára bude takmer 300 metrov štvorcových a bude členená na tri sekcie.

V časti Výstavný otvorený depozitár vystavia muzeálne predmety v špeciálne upravených regáloch tak, aby boli viditeľné pre každého. Zbierkové predmety budú označené 2D kódom, ktorý po načítaní cez mobilnú aplikáciu vyrozpráva návštevníkovi príbeh predmetu, vrátane rôznych zaujímavostí.

Zvyčajne neviditeľnú prácu muzeálnych pracovníkov priblíži ďalšia sekcia – Vzdelávací otvorený depozitár. Návštevníkom umožní sledovať činnosti dôležité pre uchovanie muzeálnych predmetov, pričom jednotlivé zásahy doplní výklad.

Pre externých vedeckých pracovníkov, študentov a ďalších bude slúžiť Študijný otvorený depozitár.  Na financovaní stavebných prác nového expozičného priestoru sa podieľa Ministerstvo obrany SR.

Viac o projekte sa dozviete na:  https://www.eeagrants.sk/projekty/otvoren-depozitr/.

Projekt Múzea SNP nie je jediným, ktorý MIRRI SR z Grantov EHP financuje. Dlhodobo pomáhame obnovovať pamiatky a uchovať ich hodnoty pre budúce generácie. Za 17 miliónov eur z týchto grantov sa rozbehla obnova a záchrana už 20 cenných pamiatok po celom Slovensku. (Podrobnosti možno nájsť TU.)

„Našou snahou je pamiatky nielen rekonštruovať a zachraňovať, ale tiež im chceme vdýchnuť nový život a ich využitie posunúť do 21. storočia. Pamiatky získajú po obnove aj nové využitie, napríklad pre rôzne kultúrne, spoločenské či vzdelávacie akcie. Takéto živé pamiatky pritiahnu viac návštevníkov a tým prispejú tiež k miestnemu cestovnému ruchu a ekonomike,“ upozornila ministerka.

Granty EHP fungujú na Slovensku od roku 2004, kedy sme sa stali nielen členom elitného klubu Európskej únie, ale tiež členom Európskeho hospodárskeho priestoru. Jeho súčasťou sú aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko, ktoré za 18 rokov poskytli Slovensku už viac ako 250 miliónov eur.

Podrobné informácie o grantoch nájdete  na: www.eeagrants.sk  / www.norwaygrants.sk.