Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Kvalitnejšie elektronické služby štátu pre ľudí a lepšie fungujúce procesy na podporu regiónov prinesú dve novely zákona, ktoré predložila vicepremiérka Remišová

Prinášame zlepšenie kvality elektronických služieb štátu pre občanov aj jednoduchšie strategické plánovanie pre regióny. Vláda dnes schválila novelu zákona o informačných technológiách vo verejnej správe (ITVS) a tiež novelu zákona o podpore regionálneho rozvoja, ktoré predložila vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Obe novely ešte musí schváliť parlament.

Moderný štát musí prinášať fungujúce služby, ktoré si občania dokážu vybaviť jednoduchým spôsobom aj elektronicky. Prispeje k tomu novela zákona č. 95/2019 z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), ktorá prináša zásadné zlepšenie kvality elektronických služieb štátu pre občanov, znižuje byrokratickú záťaž a posilňuje kybernetickú bezpečnosť informačných technológii verejnej správy.

Novela okrem iného zavádza jednoznačný postup pri riešení a nahlasovaní kybernetických bezpečnostných incidentov, vďaka čomu budú inštitúcie schopné rýchlejšie reagovať na kybernetické útoky a odstraňovať ich. Predchádzať incidentom v oblasti kybernetickej bezpečnosti pomôže aj pravidelná kontrola zraniteľnosti systémov verejnej správy.

Novela zároveň ukladá štátnym inštitúciám povinnosť používať jednotný dizajn pre webové sídla a elektronické služby, aby boli pre občana prehľadnejšie a používateľsky prístupnejšie. Upravuje tiež zákon o e-Governmente, čo prinesie napríklad jednoduchšie pravidlá pre vytváranie elektronických formulárov.

Vláda dnes takisto schválila novelu zákona č. 539/2008 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja, ktorá prináša zvýšenie miery strategického plánovania pre regióny a lepšie prepojenie regionálneho rozvoja na proces implementácie európskych štrukturálnych fondov.