Najväčší československý networking v oblastiach kybernetická bezpečnosť, umelá inteligencia a EDIH (Európsky digitálny investičný hub) sa tento rok konal 8. júna na zámku v českom Mikulove. Na samite vystúpil štátny tajomník MIRRI SR Ján Hargaš s príhovorom, v ktorom zhrnul nevyhnutné predpoklady pre úspešnú digitalizáciu podnikov, ako aj aktivity, ktoré v tomto smere vyvíja MIRRI.
„Pre úspešnú digitalizáciu firiem je nevyhnutné, aby sa realizovala zároveň s budovaním elektronických služieb štátu, digitálnych zručností občanov a s efektívnou implementáciou legislatívy EÚ v digitálnej oblasti tak, aby nevytvárala zbytočnú byrokraciu, ale prinášala pozitívny efekt pre občanov a podniky. Tieto štyri oblasti tvoria hlavné priority MIRRI v oblasti digitalizácie, na ktoré sa aktuálne sústreďujeme,“ uviedol v Mikulove Ján Hargaš, ktorý zároveň prezentoval úspešné projekty MIRRI v týchto oblastiach.
MIRRI si uvedomuje potrebu klásť väčší dôraz na digitalizáciu podnikov, preto aktuálne pripravujeme nový Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023–2026, realizujeme opatrenia Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR 2021–2027 (RIS3) orientované na výskum a vývoj a budujeme siete Európskych centier digitálnych inovácií (EIDH), ktorých hlavnou úlohou bude poskytovať malým a stredným podnikom prístup k podpore a experimentovaniu.
Pri elektronických službách štátu sa MIRRI posúva k službám pre občanov a podnikateľov, čoho dôkazom sú projekty ako “Slovensko v mobile” alebo “Modernizácia a následný kompletný redizajn ÚPVS (slovensko.sk)“.
Akcent téme zlepšenia digitálnych zručností obyvateľov dodáva príprava nadrezortnej Národnej stratégie digitálnych zručností SR spolu s akčným plánom, ktoré plánujeme sfinalizovať do konca tohto roka. Medzi úspešné projekty v tejto oblasti patria napríklad projekt IT Fitness test, projekt vzdelávacej a testovacej platformy pre seniorov a znevýhodnené skupiny vo verejnej správe, ale aj nový projekt vzdelávania a technického vybavenia seniorov, ktorého cieľom je do roku 2026 vyškoliť 170 000 ľudí nad 65 rokov.
Úspech digitalizácie malých a stredných podnikov je založený aj na zvládnutej implementácii novej legislatívy EÚ. Preto je cieľom MIRRI vytvoriť model vnútroštátnych verejných inštitúcií, ktoré začnú včas a riadne implementovať nové digitálne akty EÚ.
V rámci samitu sa Ján Hargaš zúčastnil aj diskusného panelu o súčasných a budúcich výzvach v oblastiach kyberbezpečnosti, umelej inteligencie a EDIHov. V rámci diskusie sa aktéri viackrát zhodli, že aktuálny problém, či už pri kybernetickej bezpečnosti, alebo pri digitalizácii štátu a firiem, ako aj pri zavádzaní nových technológií, je predovšetkým nedostatok ľudí s potrebnými znalosťami a zručnosťami, a to rovnako či už v Čechách alebo na Slovensku, preto je potrebné sa zamerať hlavne na vzdelávanie.
Následne na pozadí samitu delegácia Jána Hargaša absolvovala bilaterálne rokovania s českou stranou pod vedením Petra Očka, námestníka Ministerstva priemyslu a obchodu ČR. Hlavnými témami rokovania boli priority nadchádzajúceho českého predsedníctva v Rade EÚ, priority slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke a slovenského predsedníctva v Slavkovskom formáte, ktoré všetky začínajú 1. júla.
„Počas rokovania nám česká strana vyjadrila podporu v otvorení otázky potreby tvorby spoločného regulačného rámca pre digitálnu legislatívu na úrovni EÚ počas ich predsedníctva v Rade. Ak má nová úniová regulácia umelej inteligencie, údajov, digitálnych platforiem a internetu vecí napomáhať inováciám, a ak má zároveň účinne ochrániť obyvateľstvo pred rizikami spojenými s novými technológiami, je potrebné, aby verejné inštitúcie a členské štáty spoločne sústredili dostatočné množstvo kvalifikovaných pracovníkov, a aby úroveň EÚ poskytovala adekvátnu, priebežnú, operatívnu a znalostnú podporu verejným orgánom v jednotlivých členských štátoch,“ doplnil Ján Hargaš.
Konkrétnu formu otvorenia tejto otázky na úrovni EÚ dohodne MIRRI SR s českou stranou v priebehu najbližších týždňov.