Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Štátny tajomník Michal Kaliňák na rokovaní Rady vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ: Mestský rozvoj bude oficiálne patriť pod MIRRI SR

Na zasadnutí Rady vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ sa po druhýkrát opäť stretli zástupcovia rezortov, územnej samosprávy, zamestnávateľov, akademickej obce, ale i splnomocnenci vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, rómske komunity, národnostné menšiny a sociálny dialóg. Riešili témy regionálneho rozvoja, integrovaných územných investícií, eurofondov, ale aj novinku týkajúcu sa riadenia agendy mestského rozvoja.

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) Michal Kaliňák členov rady informoval o tom, že parlament dnes schválil dlho očakávanú zmenu v kompetenčnom zákone. Vďaka nej agenda mestského rozvoja prechádza od 1. septembra z Ministerstva dopravy SR pod MIRRI SR. Samosprávy túto zmenu vítajú, pretože aj podľa nich mestský rozvoj patrí pod regionálny rozvoj.

„Členovia rady sa na rokovaní okrem iného zhodli na spôsobe, ako ideme vyhodnotiť končiace eurofondové obdobie a dopady jednotlivých operačných programov na regióny. Ocenila to aj Národná banka Slovenska. Dohodli sme aj spoločný postup pri tvorbe integrovaných územných stratégií a informovali sme radu vlády o veľkých školeniach pre zástupcov samospráv, akým spôsobom sa regióny musia nachystať na čerpanie eurofondov a kvalitnú prípravu projektov v území,“ zrekapituloval závery rokovania štátny tajomník Kaliňák.

Rada vlády riešila aj podporu rozvoja regiónov prostredníctvom integrovaného územného prístupu, v rámci ktorého je z Programu Slovensko vyčlenených viac ako 2 mld. eur. Rozhodovanie o integrovaných investíciách je v rukách územných partnerov, ktorí najlepšie vedia, čo v danom regióne absentuje a čo je potrebné pre jeho obyvateľov zrealizovať.

„Získali sme tiež zhodu na tom, že budeme participovať na Národnom kohéznom fóre, čo je jeden z prvých krokov k tomu, aby sme vyjednali čo najlepšiu pozíciu SR v Bruseli k revízii súčasných eurofondov a k tomu, ako majú byť nastavené pre ďalšie programové obdobie,“ doplnil Kaliňák.