Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová po slovensko-poľskom summite: Spolu s Poľskom budeme tlačiť na EÚ, aby na zvládnutie migračnej krízy vyčlenila samostatný balík pomoci

Slovensko a Poľsko budú v EÚ spoločne presadzovať svoje záujmy v oblasti pomoci utečencom a zvládania migračnej vlny z Ukrajiny. Na výjazdovom stretnutí vlád Slovenska a Poľska vo Vyšných Ružbachoch sa na tom dohodli vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová a jej poľský kolega, minister Grzegorz Puda.

„Spolu s Poľskom dnes čelíme utečeneckej  kríze, s akou sme sa doteraz nestretli. Po barbarskom útoku Ruska na nášho suseda Ukrajinu cez naše hranice utekajú státisíce ľudí a našou povinnosťou je im pomôcť, poskytnúť im útočisko a šancu na pokojný život v mieri. Pri tejto misii však potrebujeme cítiť väčšiu a razantnejšiu pomoc zo strany Európskej únie,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová po slovensko-poľskom summite.

„Systém pomoci CARE, ktorý nám umožňuje využiť na pomoc utečencom voľné eurofondy, však musí byť nastavený lepšie a hlavne jednoduchšie tak, aby sme mohli financie použiť veľmi rýchlo tam, kde ich Slovensko najviac potrebuje. Slovensko, Poľsko a ďalšie členské štáty, ktoré sú v prvej línii boja s migračnou krízou, potrebujú peniaze hneď a nie o pol roka alebo o rok. Pomoc CARE musí byť bez byrokracie, rýchla a adresná, lebo len tak bude aj účinná,“ uviedla Remišová po stretnutí s poľským ministrom Pudom.

„Zhodli sme sa tiež na tom, že Európska únia musí na pomoc krajinám, ktoré čelia migračnej vlne z Ukrajiny, pomôcť dodatočnými zdrojmi. Využitie súčasných eurofondov, ktoré sú určené na vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi v členských štátoch, určite nie je dostatočným a hlavne dlhodobo udržateľným nástrojom pomoci. Na zvládnutie migračnej krízy musíme mať samostatne vyčlenené zdroje aj funkčnú schému,“ zhodnotili ministri.

Remišová pripomenula, že Slovensko pripravuje systém pomoci z nezazmluvnených eurofondov. Jednotlivé ministerstvá z nich majú v rámci svojich operačných programov spolu vyše 700 miliónov eur. „Tieto peniaze využijeme na to, aby naša krajina čo najlepšie zvládla migračnú krízu. Eurofondy pôjdu na nové miesta pre deti v školách, škôlkach, na pomoc zdravotníctvu, sociálne služby a samostatnú podporu pripravujeme pre dobrovoľníkov a mimovládne organizácie,“ vysvetlila.

Vicepremiérka s poľským ministrom Pudom hovorila tiež o akútnej potrebe zvýšenia energetickej bezpečnosti Slovenska a ďalších štátov, ktoré sú dnes najviac závislé od ruského plynu a ropy. „Vojenský útok Ruska na Ukrajinu, zabíjanie civilistov a cielená destabilizácia celého regiónu nám ukázali, akým málo dôveryhodným partnerom je pre slobodnú a demokratickú Európu dnešné Rusko. Musíme spraviť všetko preto, aby sme sa čo najrýchlejšie zbavili závislosti od ruských energií. Tu je dôležitý spoločný postup všetkých štátov EU a spolupráca s Poľskom,“ vyhlásila Remišová.

Treťou oblasťou rokovaní vicepremiérky Remišovej a poľského ministra Pudu bola Karpatská stratégia, ktorej vznik spoločne v EÚ presadzujeme. V rámci stratégie by na makroregionálnej úrovni mali spolupracovať Slovensko, Poľsko, Rumunsko, Česko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko a tiež aj Moldavsko.

„Slovensko podporuje každú zmysluplnú formu spolupráce s partnermi v regióne, ktorá prinesie lepší život našim občanom. Makroregionálne stratégie sú dôležité na budovanie spolupráce a spoločné riešenia v otázkach strategického záujmu daného regiónu. V súčasnej situácii to môže byť napríklad práve kooperácia v oblasti energetickej bezpečnosti a odstrihnutia sa od ruských energií vrátane budovania nových plynovodov či ropovodov. Je to problém všetkých partnerov v regióne a najväčší zmysel majú preto v takýchto situáciách spoločné riešenia, ktoré vychádzajú aj ekonomicky najvýhodnejšie. Vznik Karpatskej stratégie bude jednou z mojich priorít v rámci nadchádzajúceho slovenského predsedníctva Vyšehradskej štvorky,” dodala.