Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

MIRRI SR v spolupráci s IEEE spustilo globálnu iniciatívu k adaptívnej umelej inteligencii

Naše ministerstvo v spolupráci s Medzinárodným inštitútom elektrických a elektrotechnických inžinierov (IEEE), najväčšou inžinierskou organizáciou na svete, zorganizovalo uplynulý týždeň úvodné stretnutie v rámci iniciatívy „Adaptive Artificial Intelligence Governance“ (AAIG). Jej cieľom je vytvorenie štruktúrovanej platformy, ktorá bude slúžiť na výmenu know-how medzi verejnými orgánmi a praxou v oblasti umelej inteligencie (AI).

IEEE je profesijné združenie pre elektronické inžinierstvo, elektrotechniku a ďalšie príbuzné odbory so sídlom v New Yorku a operačným centrom v Piscataway v New Jersey. Produkuje viac ako 30 % svetovej literatúry v oblasti elektrotechniky, elektroniky a počítačového inžinierstva a vydáva približne 200 recenzovaných časopisov a magazínov. Je významným zdrojom technických znalostí  a expertízy aj v oblasti umelej inteligencie.

Spolupráca MIRRI SR a IEEE nadobudla formálnu podobu v júli 2023, kedy bolo podpísané memorandum o spolupráci medzi týmito dvoma inštitúciami. Cieľom tohto memoranda je zlepšenie kvality politík SR v oblasti AI a súvisiacich digitálnych tém, ako aj prehĺbenie spolupráce v oblasti komplexných výziev, ktorým čelia tvorcovia verejných politík, regulačné alebo dozorné orgány v týchto témach.

Na podporu tohto cieľa MIRRI SR identifikovalo záujem podieľať sa spolu s IEEE na aktivitách zameraných na vybudovanie špičkového sandboxu alebo iného testovacieho/experimentálneho prostredia pre AI, na vybudovanie kontinuálneho prototypovacieho cyklu politík riadených vládou s cieľom modernizovať a dolaďovať verejné politiky a orgány v oblasti AI a súvisiacich digitálnych agend, na preskúmanie možností certifikácie vybraných prípadov použitia vo verejnom sektore vrátane verejných služieb a na zlepšenie spolupráce medzi priemyslom, akademickou obcou, občianskou spoločnosťou a verejnými inštitúciami. Tieto spoločné činnosti sa môžu po vzájomnej dohode zmluvných strán rozšíriť na ďalšie pozvané krajiny.

Spustenia iniciatívy AAIG, ktorá vyplýva z tohto memoranda, sa 15. novembra v európskom sídle IEEE vo Viedni, zúčastnilo osem pozvaných štátov – Rakúsko, Česká republika, Dánsko, Írsko, Holandsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Singapur. Zúčastnené krajiny a verejné orgány uznávajú, že proces hľadania a budovania správneho riadenia trhu s umelou inteligenciou si vyžaduje nepretržitý, prakticky orientovaný a flexibilný prístup. Je to tak preto, lebo AI a súvisiace digitálne oblasti, ako je správa a ochrana údajov, digitálne platformy, internet všetkého alebo digitálne platby a financie, sa dynamicky vyvíjajú a budú sa vyvíjať aj naďalej. Takýto vývoj zasahuje do mnohých zavedených všeobecných alebo odvetvových oblastí politiky a bude si vyžadovať komplexnú koordináciu a flexibilné reakcie. Bude si tiež vyžadovať nové úvahy o zabezpečení interoperability a spolupráce medzi jednotlivými jurisdikciami, rešpektovanie a uznávanie, ako aj niektoré nové prístupy k využívaniu právnych predpisov, noriem a právomocí presviedčať alebo vyjednávať. Je potrebné vytvoriť nové vládne kapacity a spôsobilosti.

S cieľom riešiť výzvy AI vytvára AAIG priestor na spoluprácu vlád a orgánov územnej samosprávy, aby sa podelili o svoje najlepšie skúsenosti, vytvorili nové alebo modernizované nástroje riadenia a spoločne ovplyvnili regionálne a globálne prístupy k riadeniu AI na základe vytvárania prototypov politík. Rola IEEE v AAIG je prepojiť túto iniciatívu s najnovším technologickým vývojom a vedeckými poznatkami v kontexte ich dopadu na spoločnosť, ekonomiku a politiku.

Konkrétne aktivity AAIG budú zahŕňať napríklad vzájomné partnerské hodnotenia jednotlivých prístupov k riadeniu AI, cielené technické konzultácie s technickou komunitou IEEE o vybraných otázkach riadenia AI či školenia a výmeny pre verejných zamestnancov. Plánované je pokračovať v organizovaní podobných podujatí v rôznych lokalitách s ďalšími prizvanými štátmi, regiónmi či mestami aj s možnosťou hybridnej účasti.