Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenské firmy a inštitúcie môžu získať granty na zavádzanie digitálnych technológií priamo od Európskej komisie

MIRRI SR organizuje informačný deň k priamo riadeným programom EÚ

Šanca pre firmy a inštitúcie, ktoré chcú viac využívať digitálne technológie. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) pripravilo informačný deň, kde predstaví možnosti zapojenia sa do výziev priamo riadených programov EÚ.

Na informačnom webinári, ktorý MIRRI organizuje, sa účastníci dozvedia viac o programoch na zavádzanie digitálnych technológií a služieb, konkrétne Digitálna Európa 2021-2027 a CEF Digital 2021-2027. Predstavené budú tiež ich aktuálne pracovné programy, jednotlivé možnosti zapojenia sa do výziev či možnosti financovania partnerstiev.

Webinár bude prebiehať 31. mája 2023 od 14:00 h do 16:30 h. Na webinár je potrebné prihlásiť sa do 29. mája 2023. Všetky potrebné informácie, ako aj prihlasovací formulár, nájdete TU.

Program Digitálna Európa

Program Digitálna Európa 2021-2027 je prvým nástrojom Európskej únie na zvýšenie úrovne digitálnych technológií poskytovaných občanom. Rovnako má pomôcť podnikom a inštitúciám v čo najväčšej miere nasadzovať a využívať digitálne riešenia.

Investície z programu smerujú do umelej inteligencie, superpočítačov, na budovanie spoločných dátových priestorov, posilňovanie digitálnych zručností Európanov, ale aj do kybernetickej bezpečnosti a centier digitálnych inovácií.

O podporu môžu žiadať inštitúcie aj podniky bez ohľadu na veľkosť a právnu formu. Väčšina výziev je pre svoju náročnosť orientovaná na konzorciá a zahraničné partnerstvá.

Celkový plánovaný rozpočet je 8,6 miliardy eur na sedem rokov. Aktuálne je publikovaných 14 výziev v objeme 134 mil. eur. Ich prehľad je zverejnený TU.

Program CEF Digital

Druhá generácia programu CEF Digital je zameraná na podporu investícií do digitálnej infraštruktúry, ktorá súvisí s nasadením bezpečnej a udržateľnej vysokovýkonnej infraštruktúry, vrátane gigabitových a 5G sietí. Európska únia poskytne počas 5 rokov, do roku 2025, takmer 1 miliardu eur. Na celé obdobie do roku 2027 je pre nástroj CEF Digital naplánovaných pre celú EÚ viac ako 2 miliardy eur.

Z programu CEF Digital sa podporujú projekty v oblasti pokrytia 5G dopravných koridorov, 5G smart komunít, kvantovej komunikačnej infraštruktúry, chrbticových sietí pre pan-Európsku cloudovú federáciu a digitálne globálne brány EÚ (podmorské káble, satelitná infraštruktúra a pripojenia k internetovým prestupným bodom v oblastiach zlyhania trhu), terabitovej konektivity pre HPC a synergiách pri digitalizácii dopravných a energetických sietí.

Financovanie projektov môže byť prepojené s inými programami EÚ ako Horizont Európa, EU4Health, Program InvestEU a Program Digitálna Európa, ale aj investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.