Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Hackathon – Hacknime dezinformácie

  Téma hackathonu: Dezinformácie predstavujú skutočnú hrozbu pre fungovanie demokratických krajín. Či už sa jedná o oblasť spoločenských tém, politického diania, či zdravotníctva, nepravdivé informácie, ktoré sa virálne šíria pomocou sociálnych sietí a iných médií, priamo ohrozujú občanov Slovenskej republiky. Práve pre dôležitosť a aktuálnosť tohto problému sme sa rozhodli tému hoaxov a dezinformácií spracovať už počas prvého hackathonu zo série 17-tich eventov, ktorých cieľom je modernizácia a digitalizácia verejnej správy.

  Víťazné tímy:

  1.miestoPishkotky: aplikácia gamifikovaných testov, ktoré môžu študenti vypĺňať týždenne a učia sa tak identifikovať dezinformácie. Testy môžu vytvárať napr. učiteľ a v appke je implementovaný aj súťažný faktor formou skórovania a porovnávania sa v triede.

  2.miesto – DEKK Inštitút: plug-in do prehliadača Chrome v podobe analytického nástroja, ktorý zohľadňuje rôzne ukazovatele dôveryhodnosti webovej stránky (napr. počet citácií a zdrojov, ktoré web používa, počet zdieľaní a krajín, v ktorých sa web šíri, API pre sentiment analysis na základe Big-5 personality metriky využívanej psychológiou osobnosti a ďalšie).

  3.miesto – Incidental Minds: riešením je zmysluplná, zároveň zábavná digitálna hra v 3D priestore, v ktorej v roli editora revidujete pravdivosť novinových článkov pripravených externými novinármi miestneho média a rozhodujete o ich publikovaní. Politická nálada a smerovanie v meste sa mení aj v závislosti od vašich článkov.

  Prvé implementované riešenie:  

  Aplikácia Infomat 

  Aplikácia je momentálne v pilotnej produkčnej prevádzke a je zaheslovaná pre vybrané testovacie stredné školy.

  Ak máte záujem pridať sa k testovacej vzorke kontaktujte nás na emailovej adrese hackathony@mirri.gov.sk 

  O aplikácii: Projekt Infomat pomáha rozvíjať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť v stredoškolskom prostredí. Účelom webovej aplikácie Infomat je slúžiť ako vyučovacia pomôcka/učebný materiál pre žiačky a žiakov stredných škôl so zameraním na rozvoj mäkkých zručností: 

  • Riešenie problémov
  • Komunikačné zručnosti
  • Rozhodovanie sa
  • Mediálna/informačná gramotnosť
  • Kritické myslenie

  Myšlienka aplikácie vznikla na pilotnom hackathone Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v rámci projektu Granty so zjednodušenou administratívou (“fast grants”) – hackathony financovaného z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti, Komponent 17 Digitálne Slovensko. 

  Viac informácií nájdete TU.