Opis životnej situácie
Uzavretie manželstva je životná situácia plná emócií, ale aj stresu. Zníženie nevyhnutných administratívnych úloh by partnerom umožnilo užívať si spoločný čas namiesto plnenia administratívnych povinností.
V našej analýze sme sa zamerali na najčastejší prípad, keď dvaja dospelí občania Slovenskej republiky chcú vstúpiť do manželstva. Snúbenci si môžu vybrať cirkevný alebo civilný sobášny obrad, pričom oba sú z pohľadu zákona rovnocenné. Cirkevný obrad však musí byť vysvätený predstaviteľom oficiálne uznanej cirkvi alebo náboženstva.
Podmienky pre civilné sobáše sú vo všeobecnosti veľmi mierne a prakticky sa vyžaduje len preukázať, že nevesta a ženích sú slobodní alebo rozvedení, prípadne ovdovení. V mnohých prípadoch môžu matričné úrady získať tieto informácie z príslušného informačného systému verejnej správy. Cirkvi môžu vyžadovať splnenie ďalších podmienok, o ktorých musí byť pár informovaný, pretože to môže mať vplyv na obdobie prípravy na obrad. O civilný sobáš možno požiadať osobne alebo online prostredníctvom elektronických služieb využívaných obcami. Po svadobnom obrade sa manželstvo zaregistruje a matričný úrad vydá sobášny list.
V žiadosti o registráciu manželstva sa partneri dohodnú na priezvisku, ktoré budú v budúcnosti používať, spolu s formami, ktoré budú používať pre svoje budúce deti. Tu vzniká komplikácia, ktorá je v súčasnosti čoraz častejšia. Historicky je to žena, ktorá preberá priezvisko manžela s príponou „-ová“. Táto prípona sa považuje za ženskú verziu priezviska, ale v iných jazykových skupinách sa nepoužíva. Preto predstavitelia mnohých menšín žijúcich na Slovensku túto príponu nechcú používať.
Okrem toho narastá počet žien, ktoré ju odmietajú používať z osobných dôvodov. Úrady budú musieť uznať túto zmenu v spoločnosti a prispôsobiť sa jej a uľahčiť zmenu priezviska. V súčasnosti partner, ktorý sa chystá zmeniť svoje priezvisko, tak môže urobiť pri podaní žiadosti o registráciu manželstva. Ak sa tento moment premešká, je potrebné podať osobitnú žiadosť a zaplatiť správny poplatok.
Ak si jeden z manželov alebo obaja manželia zmenili svoje priezvisko, partnerov čaká dlhý rad administratívnych úkonov na splnenie oznamovacej povinnosti. V prípade zmeny priezviska je potrebné nanovo vystaviť každý osobný doklad – občiansky preukaz, pas a vodičský preukaz. Každý orgán verejnej moci a zainteresovaná strana, ktorá má vzťah k manželom, musí byť o tejto zmene informovaná. Ide napríklad o:
- Dopravný úrad,
- Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky,
- Živnostenský úrad,
- všetky ostatné zainteresované strany – finančné inštitúcie, poskytovatelia telekomunikačných služieb.
Zoznam orgánov verejnej správy, ktoré treba notifikovať, je dlhý a je takmer nemožné zapamätať si každý z nich. Občanom by veľmi pomohla implementácia prístupu jedenkrát a dosť aj pre túto životnú situáciu. Už boli zavedené niektoré zmeny, ktoré túto záťaž zmierňujú:
- zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa sa dokážu dostať k zmenám osobných údajov a zodpovedajúcim spôsobom aktualizovať svoje registre.
Rozsah životnej situácie
Customer journey (zákaznícka cesta)
Rozsah zákazníckej cesty – súčasný stav
Rozsah zákazníckej cesty – budúci stav
Prieskumy
Prieskumy ku všetkým životným situáciám
Dokumenty a výstupy
Nové: Implementačný plán ŽS15 Uzavretie manželstva (XLS, 49 KB)
Prototyp ŽS15 Uzavretie manželstva (Axure)
Mockup: Uzavretie manželstva (PDF, 2MB)
Analýza rozsahu životnej situácie ŽS15 Uzavretie manželstva (XLS, 224 kB)