Podmienky poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom alebo inom obdobnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti (ďalej len „protispoločenská činnosť“) a práva a povinnosti osôb pri oznamovaní protispoločenskej činnosti upravuje zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane oznamovateľov„).
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) vydalo podľa § 10 ods. 9 zákona o ochrane oznamovateľov interný riadiaci akt – Smernica MIRRI SR č. 5/2024 o vnútornom systéme preverovania oznámení protispoločenskej činnosti a ochrane oznamovateľov (PDF, 900 kB) (ďalej len „smernica“), ktorý upravuje postup pri podávaní a preverovaní oznámení o protispoločenskej činnosti a podmienky poskytovania ochrany oznamovateľom.
Každý zamestnanec ministerstva môže v súlade so smernicou podať ministerstvu oznámenie o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s pracovnoprávnym alebo iným obdobným vzťahom, a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti súvisiacej s ministerstvom, a to prostredníctvom zodpovednej osoby.
Úlohy zodpovednej osoby podľa zákona o ochrane oznamovateľov za ministerstvo plní oddelenie vnútornej kontroly a prevencie korupcie.
Oznámenie o protispoločenskej činnosti súvisiacej s ministerstvom v zmysle § 2 písm. b) zákona o ochrane oznamovateľov môže ministerstvu podať aj iná fyzická osoba podľa § 2 písm. a) zákona o ochrane oznamovateľov (t. j. napríklad bývalý zamestnanec ministerstva, osoba, ktorá sa zúčastnila výberového konania alebo dodávateľ ministerstva).
Protispoločenskou činnosťou sa rozumie:
- kriminalita, t. j. konanie, ktoré je trestným činom,
- iná protispoločenská činnosť, t. j.
- konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom,
- konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť a zároveň je spôsobilé ohroziť alebo porušiť verejný záujem.
Oznámenie o protispoločenskej činnosti je možné zodpovednej osobe ministerstva v súlade so smernicou podať:
- v listinnej podobe do podateľne ministerstva v obálke s označením „do rúk zodpovednej osoby podľa zákona o ochrane oznamovateľov – NEOTVÁRAŤ“,
- ústne do záznamu v kancelárii zodpovednej osoby,
- elektronickou poštou na e-mailovú adresu antikorupcia@mirri.gov.sk, ktorá je prístupná nepretržite,
a to aj anonymne.
E-mailová adresa neslúži na podávanie sťažností, petícii, oznámení podľa osobitných predpisov (napr. podľa zákona č. 9/2010 Z. z., č. 211/2000 Z. z., č. 71/1967 Zb. a pod.), ani na priame podávanie trestných oznámení, ktoré patria do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní (polícia, prokuratúra).
Oznámenie o protispoločenskej činnosti je možné podať tiež prostredníctvom externého systému orgánu príslušnému na prijatie oznámenia:
- Úradu na ochranu oznamovateľov (prostredníctvom formulára na webovej stránke https://www.oznamovatelia.sk/chcem-oznamit/),
- príslušnej prokuratúre, v prípade, že sa jedná podozrenie z trestného činu,
- príslušnému správnemu orgánu, v prípade, že sa jedná o podozrenie zo správneho deliktu, ktorý je závažnou protispoločenskou činnosťou,
- príslušnej inštitúcii, orgánu, úradu alebo agentúre Európskej únie.
Podaním oznámenia ministerstvu nie je dotknutá povinnosť oznámenia trestného činu alebo prekazenia trestného činu podľa § 340 a § 341 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon.