MIRRI SR plní kľúčovú úlohu v oblasti riadenia a koordinácie regionálneho rozvoja na Slovensku s dôrazom na agendu inteligentného rozvoja miest a regiónov. V pozícii národného koordinátora podporuje samosprávy v implementácii smart riešení ako integrovanej súčasti ich transformácie na ekologické, efektívne a konkurencieschopné celky.
Aktuálne sa tak deje predovšetkým prostredníctvom národného projektu “Podpora samospráv na ceste k digitálnym dvojčatám a digitálnym službám”, ktorý má za cieľ navrhnúť metodický rámec pre tvorbu digitálnych dvojčiat, vytvoriť online nástroj na tvorbu a priorizáciu projektov inteligentnej samosprávy, podporiť zdieľanie a škálovanie dobrých riešení a podporiť samosprávy pri tvorbe digitálnych služieb na základe dát, resp. predpokladov budúceho vývoja. Tento koncept skvalitní život obyvateľov najmä v oblastiach ako doprava a mobilita, zdravie, životné prostredie, energetické a odpadové hospodárstvo, prístup k digitálnym službám mobility, službám verejnej správy a pod.
Viac informácií o projekte: „Podpora samospráv na ceste k digitálnym dvojčatám a digitálnym službám“
Akčný plán inteligentných miest a regiónov na roky 2023 – 2026
Odborný tím ministerstva vypracoval Akčný plán inteligentných miest a regiónov na roky 2023 – 2026. Zvýrazňuje potrebu akcelerácie tejto problematiky a vytvára strategický rámec jej riadenia. V rámci dokumentu sú riešené prioritné oblasti ako napr. pripravenosť kapacít, využívanie dát, tvorba inovačného prostredia, financovanie, procesy verejného obstarávania a pod. Jeho príprava prebiehala v spolupráci s expertnou platformou a ďalšími relevantnými inštitúciami na regionálnej, národnej i nadnárodnej úrovni.
Dokument: „Akčný plán inteligentných miest a regiónov na roky 2023 – 2026“
Metodika smart projektov
Zámerom tohto dokumentu je pomôcť samosprávam lepšie pochopiť, čo znamenajú ciele rozvoja smerom k inteligentným mestám a regiónom a ako riešiť stratégie či procesy riadenia pri ich transformácii smerom k moderným a udržateľným sídlam. Obsahuje 12 konkrétnych krokov k bezproblémovej implementácii smart riešení. Jeho hlavnou ambíciou bude poskytnúť podporu samosprávam pri príprave kvalitnejších projektov v oblasti smart cities & regions a zároveň pomôcť efektívnejšie čerpať prostriedky z Programu Slovensko (P SK).
Dokument: “Metodika k tvorbe inteligentných projektov”
Ďalšie výstupy, ktoré pripravilo Oddelenie rozvoja smart agendy (ORSA), nájdete na našom webe smartcity.gov.sk v sekcii “Strategické dokumenty”.
Medzinárodná spolupráca
Okrem kooperácie so slovenskými stakeholdermi realizujeme tiež spoluprácu na medzinárodnej úrovni – najmä v oblasti výmeny best practice a know-how, resp. prehĺbenia vzajomných synergií s nadnárodnými organizáciami ako EÚ, EIB a Svetová banka. Spomenúť možno aj spoluprácu s predstaviteľmi fínskej iniciatívy 6Aika, účasť našich kolegov na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji, Smart City Expo World Congress 2023 v Barcelone, prezentáciu národného stánku na podujatí Portugal Smart Cities Summit 2023 v Lisabone, príp. rokovania na medzivládnej úrovni s predstaviteľmi Taiwanu, Singapuru, Holandska, Nemecka, Česka a pod.
Viac informácií o najnovšom dianí v oblasti inteligentných miest a regiónov, inšpiratívne príklady projektov zo Slovenska i zahraničia, či aktuálne výzvy a newsletter nájdete na webstránke www.smartcity.gov.sk.
Inteligentná mobilita
„MIRRI SR v spolupráci s MD SR pripravilo Stratégiu pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu Slovenska, pričom do procesu jej tvorby boli prizvaní tiež relevantní zástupcovia ekosystému inteligentnej mobility. Stanovuje víziu a ciele pre Slovensko v tejto oblasti a je prierezovým dokumentom, ktorý prepája subjekty verejnej správy a určuje smerovanie inteligentnej mobility SR v dlhodobom časovom horizonte (30 rokov). Stratégia spolu so svojimi cieľmi a míľnikmi predstavuje plnohodnotné uvedenie zámerov oznámenia EK Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – „Stratégia pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu – nasmerovanie európskej dopravy do budúcnosti“ do praxe.
Zameriava sa na všetky módy dopravy v podmienkach SR a predstavuje možnosti budovania udržateľnej, inteligentnej a odolnej dopravy. Zároveň ide o strešný dokument, ktorý je detailnejšie pretavený do opatrení v „Dlhodobom pláne pre adresovanie výziev v cestnej doprave a inteligentnej mobilite 2021-2030“ a „Akčnom pláne pre adresovanie výziev v cestnej doprave a inteligentnej mobilite 2021-2025“.
Stratégia pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu Slovenska (PDF, 647.55 KB)