Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

    MP SR

    Knižná kultúra v Poprade žije naplno

    Podtatranská knižnica v Poprade sídli, ako napokon množstvo iných inštitúcií, v pozostatkoch socialistického „rozvoja a pokroku“ – konkrétne v bývalom obchodnom centre. Na rozdiel od budovy myšlienka kvalitnej knižnice nepodľahla skaze. Ba čo viac – prednedávnom prešla kompletnou rekonštrukciou a dnes je jednou z najmodernejších knižníc na Slovensku. Popradčania si tak môžu dôstojne vychutnávať plody domácej aj svetovej kultúry písaného slova. A samozrejme nielen to.

    Podtatranská knižnica v Poprade je verejnou regionálnou knižnicou univerzálneho typu, ktorá zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Poskytuje knižničné a informačné služby, pôsobí ako koordinačné, bibliografické, metodické a vzdelávacie stredisko knižníc okresov Poprad, Kežmarok a Levoča.

    Prvá písomná správa o existencii knižnice v Poprade sa zachovala z roku 1925. Zmieňuje sa o zvolení knižničnej rady podľa nariadenia Okresného úradu v Poprade. Knižnica bola umiestnená  v zasadačke Mestského domu a obsahovala asi 150 zväzkov kníh.

    V roku 2012, a teda ešte pred najväčšou prestavbou, knižnica evidovala 10 220 používateľov, čo je 18,8 % z celkového počtu obyvateľov Popradu. Čitatelia si spolu vypožičali 400 tisíc dokumentov, z toho 100 tisíc prezenčne na štúdium v čitárni a študovni knižnice. Návštevnosť knižnice predstavovala 145 tisíc ľudí, čo znamená priemernú dennú návštevnosť 554 návštevníkov. Každý používateľ navštívil knižnicu v priemere 14-krát v roku a požičal si 39 kníh a iných dokumentov. Knižnica zrealizovala 659 kultúrnych a vzdelávacích podujatí s vyše 14 tisíc návštevníkmi. Hodiny informačnej výchovy absolvovalo viac ako 4000 žiakov materských, základných a stredných škôl.

    Medzitým knižnica prešla významnými zmenami a rekonštrukciou. Do plnej prevádzky bola znovu spustená 30. júna 2014. Aké boli jej najhorúcejšie problémy?

    Knižnica rok po roku bojovala so zatekajúcou strechou a nekvalitným, prakticky neexistujúcim zateplením. Výsledkom boli veľké tepelné straty. V roku 2005 svitlo svetielko nádeje na lepšie časy pre zamestnancov aj čitateľov. Začalo sa s prípravou projektu na rekonštrukciu s využitím prostriedkov Európskej únie. Zároveň zrekonštruovali presklenú obvodovú stenu výstavbou múru a osadili plastové okná.

    Nasledujúci rok zrekonštruovali kúrenie s novými rozvodmi tepla a výmenou radiátorov. V roku 2007 pre zmenu vymenili plastové okná na južnej strane objektu, kde sa nachádzajú kancelárie. Čiastočné opravy uskutočnili aj na sociálnych zariadeniach a podarilo sa im obnoviť aj interiérové vybavenie ako výpožičný pult, koberce či regále. Nasledujúci rok – 2008, sa postarali aj o exteriér budovy, ktorá dostala novú fasádu aj zateplenie.

    Ostala im tak najmä otázka čakajúca na vhodnú príležitosť: nadstavba knižnice so sedlovou strechou, ktorej realizáciu uskutočnili za pomoci nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

    V roku 2009 požiadali o NFP v rámci Regionálneho operačného programu, v spolupráci s Regionálnou agentúrou Prešovského samosprávneho kraja. Na ďalší rok bola žiadosť schválená. Knižnica má po novom centrálny vchod a otvorený priestor. Od jedného výpožičného pultu majú čitatelia prístup ku všetkým druhom literatúry, ale aj do študovne, čitárne a na internet. Pribudlo nové zariadenie, umožňujúce klientom samostatné vrátenie a požičanie kníh – akýsi samoobslužný systém. Samozrejme, nechýba ani bezdrôtové internetové pripojenie. Stavebnými zmenami vznikla nová spoločenská miestnosť s pódiom a kapacitou 100 ľudí, so závesným systémom na výstavy, ďalej reprezentatívny priestor na realizáciu kultúrno-spoločenských a vzdelávacích podujatí, na stretávanie sa komunít s rôznymi záujmami, na zmysluplné prežívanie voľného času aj pri káve a spoločenských hrách, k čomu prispieva i celkovo krajšie, modernejšie a príjemnejšie prostredie.

    Podtatranská knižnica okrem samotných kníh ponúka svojim návštevníkom aj počítačové kurzy, tréningy pamäte, stretnutia literárneho klubu a besedy. Knižnica sa tiež podieľala na vydaní Biografického slovníka osobností mesta Poprad. Dostali tiež špeciálny dar: Kamaldulskú bibliu od Romualda Hadbavného (prvá polovica 18. Stor.), rodáka z okolia Popradu. Táto kniha je prvou dochovanou bibliou preloženou kompletne do slovenčiny. Kultúrny rozvoj pod Tatrami napreduje ďalej aj vďaka nášmu spojeniu s Európskou úniou.

    OS 3 – Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov: Podtatranská knižnica v Poprade

    Zvýšenie kvality služieb poskytovaných pamäťovými a fondovými inštitúciami na miestnej a regionálnej úrovni prostredníctvom ich rekonštrukcie, rozširovania a modernizácie, vrátane obstarania ich vybavenia a revitalizácia významných pamiatkových objektov v súvislosti so zachovaním kultúrneho dedičstva a jeho využitia v kultúrno-poznávacom cestovnom ruchu. Obnova a nadstavba objektu Podtatranskej knižnice v Poprade.

    Príspevok z EÚ zdrojov

    1 165 390,84 eur

    Začiatok a ukončenie realizácie projektu

    09/2013 – 06/2014

    Kontakty:

    Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
    Dobrovičová 12
    812 66 Bratislava
    tel: 00421 2 59 26 61 11 
    fax: 00421 2 59 26 64 35
    www.mpsr.sk

    Sekcia riadenia programov regionálneho rozvoja
    Prievozská 2/B
    825 25 Bratislava 26
    e-mail: inforop@land.gov.sk
    www.ropka.sk

    Fotogaléria: