Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

    MP SR

    Zo schovávačky v ruine je dnes kultúrny skvost

    FOCUS – Druhé najväčšie mesto Slovenska sa zviditeľnilo vďaka európskym fondom v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013. Metropola východu SR má 22 mestských častí, ku ktorým patrí aj Krásna. Tu sa nachádzajú archeologické nálezy, ktoré sú staršie než tie, ktoré sa viažu k samotným Košiciam. Krásna je pokladnicou nielen košickej, ale aj slovenskej histórie.

    Na miestnej Základnej škole košického mučeníka sv. Mareka Križina deti v triede počas hodiny rozmýšľajú, čo za hrôzy priniesli občianske vojny na Balkáne pri vzniku nových štátov z krajín bývalej Juhoslávie na konci deväťdesiatych rokov 20. storočia.

    „Ešte dobre, že u nás sa také niečo nestalo, keď sa delil štát s Čechmi,“ niektoré deti sa po tejto poznámke rozosmejú. Pripadá im to neuveriteľne, že by Slováci a Česi mohli spolu bojovať. Priateľské vzťahy týchto dvoch národov sú nadštandardné, čo spontánne chápu aj žiaci krasňanskej školy. Je im to prirodzené.

    Na hodine im radová sestrička Bronislava z mníšskeho rádu sv. Vincenta de Paul vysvetľuje výhody, aké máme vďaka nášmu členstvu v Európskej únii. Už teraz je z tohto zoskupenia krajín jeden spoločný štát definovaný rovnakými uznávanými hodnotami. Vzniká nová entita – európsky ľud najmä vďaka mládeži, ktorá čoraz menej vníma rozdiely starých a nových členských krajín. Už dnes sú viditeľné kontúry budúcej únie – práve na mladej generácii, ktorá je už doma takmer všade vďaka jazykovým znalostiam.

    Ani žiaci z Krásnej už nechápu, aký zmysel mali kedysi hranice. Sú na prahu nového života, ale vedia, že sa v rámci EÚ môžu pohybovať slobodne, lebo sú tu doma. A prirodzene vnímajú aj fakt, že vďaka európskym fondom sa ruina, okolo ktorej museli roky chodiť, lebo stojí v centrálnej časti pred vstupom do školy hneď vedľa kostola, znovuzrodila. Opäť jej narástli múry. Opravili sa fasády. Postavila sa strecha. Krásňanský kaštieľ vlastne vstal ako Fénix z popola.

    „Keď sme boli menší, hrali sme sa tam na schovávačku,“ spomína ôsmačka Janka.

    O niečom inom hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Zachráňme kaštieľ v Krásnej, inak major z Krajského riaditeľstva Policajného zboru a už trojnásobný starosta Krásnej, JUDr. Marek Kažimír:

    „Kaštieľ pustol desaťročia. Vznikali tam divoké skládky. Celý objekt sa stal vyhľadávaným miestom narkomanov, keďže tu boli pred verejnosťou v rôznom haraburdí ukrytí.“

    Ako hovorí miestny poslanec Pavol Hake, „bola to v podstate džungľa.“

    Žiaci ôsmeho ročníka základnej školy vidia okolnosti pomoci triezvo a jasne, ako to zhrnul ich spolužiak Janko:

    „Žijeme predsa v Európskej únii. Aj Krásna leží v EÚ, tak je logické, že sa kaštieľ opravuje práve za tieto peniaze.“

    Viac ako 1,2 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z Regionálneho operačného programu v podstate prepísali dejiny, ako hovorí exstarosta Ing. Vladimír Saxa: „Celé desaťročia sme boli presvedčení, že kaštieľ bol postavený v roku 1780. Pri reštauračných prácach sme však narazili na rok 1653, ktorý sme našli zobrazený na klenbovej freske.“

    A tak sa Krásňanci zapálili horúčkou s menom história, kým kaštieľ do detailov neprešiel archeologickým prieskumom. A ten priniesol ďalšie prekvapenia. Pavol Hake v podzemí ukazuje, ako v základoch, ktoré sú dnes prístupné pre zvedavcov, narazili vedci na oveľa staršie nálezisko: „Architekt Ivan Gojdič a reštaurátor Peter Gomboš zistili, že vznik kaštieľa môžeme datovať až do 15. storočia.“

    História je priam vášeň a najmä vtedy, keď sa dotýka vášho rodného miesta. Starosta Marek Kažimír poslanca Hakeho hneď dopĺňa: „Prvá písomná zmienka o Krásnej pochádza z roku 1143, kým samotné mesto Košice ju má až z roku 1230. Nečudo, že práve základy nášho kaštieľa sú staršie, než sme si mysleli a ukazujú ešte na bohatšiu minulosť. Podľa zistení odborníkov bola tu pôvodne opevnený kaštieľ s pôdorysom v tvare „Z“ so strieľňami, čiže mala obranný charakter zjavne v čase tureckých výpadov na Slovensko.“

    Kaštieľ, ktorý dodnes stojí v tesnej blízkosti kostola, daroval gróf Zichy miestnemu farskému úradu, aby sa tu zriadila škola. Od cirkvi si kaštieľ prenajala nezisková organizácia, ktorú vytvorila mestská časť spolu s farnosťou, aby mohli kaštieľ zachrániť pred totálnym zánikom. Exstarosta Vladimír Saxa žartuje: „Slovensko pozná Zichyho palác v Bratislave, je na čase, aby spoznalo aj Zichyho kaštieľ v Krásnej.“

    Čo všetko sa tu asi odohrávalo v najstarších časoch, o ktorých nemáme veľa správ? Fantázia vďaka poznaniu historických okolností si dokáže všeličo vytvoriť najmä vtedy, ak o veci uvažuje mladý človek.

    „Myslím si, že o Krásnu sa bojovalo, lebo tu bola prirodzená križovatka obchodných ciest z juhu na sever a z východu na západ Európy,“ uvažuje ôsmačka Sára.

    „Možno tu Turci hrali aj šachy,“ smeje sa vedľa sediaci spolužiak Paľo.

    Priestor pred vstupom do základnej školy sa v Krásnej od základov zmenil. Už to nie je semenisko neporiadku, ale v podstate výstavný priestor priamo v intraviláne obce.

    „Vďaka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013 sme mohli konečne realizovať našu predstavu o centrálnom bode kultúry v Krásnej,“ vysvetľuje Marek Kažimír. Presne vie, čo hovorí, veď v tejto mestskej časti Košíc sa mu podaril malý zázrak, keď tu v roku 2007 otvorili Kultúrny dom.

    „Podaril sa nám vtedy husársky kúsok,“ pripomína nedávne časy poslanec Pavol Hake: „Kultúrny dom sme otvorili presne v deň, keď v hlavnom meste Slovenska v Bratislave otvárali budovu Slovenského národného divadla. A my sme si v Krásnej tiež otvárali náš kultúrny stánok, ale postavili sme ho v rekordne krátkom čase oproti vyše dvadsaťročnej stavbe národného divadla.“

    Znovuzrodenie kaštieľa sleduje však trošku iné ciele, než na aké sa využíva kultúrny dom: „V obci nám dlhé roky chýbali reprezentačné priestory. Preto v kaštieli obnovíme svadobnú sieň, ktorá tu kedysi bola, ale potom sa z budovy stala ruina. Z podzemných priestorov sme po ich reštaurovaní pripravili prednáškovú viacúčelovú sálu, kde  vedieme rôzne kurzy, či semináre. Prístavbou terasy a čitárne sa tak z kaštiela stáva kultúrno-vzdelávací bod celej mestskej časti,“ vysvetľuje Marek Kažimír.

    Obnovená budova ponúka ešte širšie využitie: „Kaštieľ nemá len historickú hodnotu, ale najmä hodnotu osobnú pre obyvateľov Krásnej,“ zdôrazňuje exstarosta Vladimír Saxa a dodáva: „Kedysi v tejto budove sídlila škola, neskôr národný výbor, polícia a všetci mali sem blízko. Preto sa aj teraz rýchlo stane spoločným kontaktným bodom obce.“

    Zaujímavý názor odznel na hodine sestry Bronislavy o európskych hodnotách z úst jej žiaka Ivana: „V kaštieli je konečne verejná knižnica. Doteraz bola len knižnica v škole. Takto nemusím chodiť až do mesta, ak v škole nejakú knihu nemajú, pohľadám ju hneď vedľa.“

    Je dôležité, ak mladá generácia aj číta a snaží sa nájsť hodnoty v knihách, nielen na internete. Lenže kaštieľ hneď od obnovy plní viacero funkcií. Na terase sú koncerty vážnej hudby, či literárne čítania. Mamičky s deťmi oceňujú, že čitáreň je prepojená na detské ihrisko, takže vznikla aj zaujímavá oddychová zóna v obci.

    „Vrásky mi pri obnove vždy robili nové archeologické objavy,“ vysvetľuje projektant Ing. Peter Lopúchovský: „Došlo síce k záchrane národnej kultúrnej pamiatke v poslednej chvíli, ale každý nový objav, ktorý je pre dejiny a kultúru dôležitý, znamenal ďalšie finančné nároky. Odborníci hovoria, že stavba patrí k najkrajším klasisistickým kaštieľom na Slovensku, čo sa týka fasády, výzdoby a reliéfov s vrcholne klasicistickom slohu.“

    Pamiatkari museli odsúhlasovať každý stavebný zásah a mnohé práce murári nesmeli robiť, ale len odborníci reštaurátori pod vedením majstra Ivana Škandíka. Ako ukazuje poslanec Pavol Hake, pôvodne budova mala aj zadný vchod a kruhové okno museli do projektu na zásah pamiatkarov vytvoriť napriek projektu, v ktorom naznačené nebolo: „Pamätám si ako dieťa, že tam naozaj také okno bolo, ale potom, čo sa z budovy stala ruina, už bolo ťažšie spomenúť si na každý detail.“

    Oproti kaštieľu je krátka ulička vedúca ku škole. V obloku náprotivného domu stojí so stále usmievavou tvárou takmer osemdesiatročná pani Anna Kiráľová, ktorej dom bol postavený v podobnom štýle ako pôvodný kaštieľ: „Náš dom má už viac ako 250 rokov, ale na novú fasádu, žiaľ, zatiaľ nemáme, aby sme sa aj farbou podobali opäť kaštieľu,“ ľutuje pani Kiráľová a dodáva: „Ale na kaštieľ sme všetci hrdí. A ja mám naň aj najkrajší výhľad.“

    Ďalšia jej suseda Iveta Stašková si robí žarty, že ráno ani do obchodu nemusí ísť pre noviny, lebo vybehne z domu, čitáreň je už otvorená a prečítajú si s dcérou noviny tam. Prípadne by si podľa jej zlepšovacieho návrhu, mohli urobiť lanovku z okna až do čitárne. Po lane by spustili košík a naspäť by si vytiahli časopisy a ani vyjsť z domu by nemuseli.

    Krásňanci majú zmysel pre humor. Pri vykopávkach nielen pomáhali, ale čo zručnejší majstri vyrábali z nájdených kostier a lebiek pôsobivé stolné lampy. Tvorivosť miestnych možno pochádza práve až z najstarších čias osídlenia. Najdôkladnejšie Krásnu preskúmal archeológ Dr. Belo Polla v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a nálezy sú roztrúsené po múzeách od Bratislavy po Košice. Preto Marek Kažimír zdôrazňuje: „Dali sme si za cieľ, že v kaštieli vystavíme všetky kópie vzácnych archeologických nálezov z Krásnej,“ objasňuje ambiciózne plány Marek Kažimír. Pripomeňme, že práve tu objavili šťastnou náhodou okrem iných vzácnych artefaktov histórie pri bagrovaní dvojsečný meč z polovice 10. storočia, ktorý mal patriť náčelníkovi, alebo vojvodcovi. Pritom meč patrí k doposiaľ len piatim podobným nájdeným mečom tohto typu v celej Európe.

    Preto už spomínaná poznámka ôsmačky Sáry, že o Krásnu sa možno bojovalo pre jej strategickú polohu, sa spája s úvahou, či tu nebolo sídlo niektorého z vtedajších vládcov ranostredovekého Slovenska, prípadne sa tu mohla odohrať dôležitá bitka. Na čepeli má meč nápis: „+INGLER II“, čo podporuje úvahy, že Krásna má v histórii európsky význam.

    Ak obnova kaštieľa prináša obyvateľom a návštevníkom Krásnej miesto dotyku s kultúrou a históriou, pričom sa tak formuje mladá generácia, vzniká tak aj predpoklad o našej budúcnosti. A keďže sme súčasťou spoločnej únie, potom ide jednoznačne o budúcnosť celej EÚ.

    EÚ ZDROJE
    1 213 525,52 eur

    ZAČIATOK A UKONČENIE REALIZÁCIE
    06/2012 – 06/2013OS 7 – EURÓPSKE HLAVNÉ MESTO KULTÚRY – KOŠICE 2013

    Cieľom opatrenia 7.1 je vytvorenie podmienok na zvýšenie počtu a kvality služieb v oblasti kultúry v meste Košice a okolí prostredníctvom rekonštrukcie, dobudovania a modernizácie zariadení kultúrnej infraštruktúry a posilnenie vybavenosti verejných priestranstiev v súvislosti s realizáciou projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

    Kontakty:

    Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
    Dobrovičová 12
    812 66 Bratislava
    tel: 00421 2 59 26 61 11
    fax: 00421 2 59 26 64 35
    www.mpsr.sk

    Sekcia riadenia programov regionálneho rozvoja
    Račianska 135/A
    P. O. Box 1
    830 03 Bratislava 33
    e-mail: inforop@land.gov.sk
    www.ropka.sk

    Fotogaléria: