Program cezhraničnej spolupráce medzi Poľskom a Slovenskou republikou – Interreg VI-A Poľsko – Slovensko 2021 – 2027 bol vládou Slovenskej republiky schválený 22. marca 2022. Rozpočet programu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) je takmer 130 miliónov eur. Projekty budú, v závislosti od typu prijímateľa, podporované až do výšky 92 % rozpočtu, pričom maximálna výška podpory z EFRR bude 80%.
Za riadenie a implementáciu programu Interreg VI-A Poľsko – Slovensko je zodpovedný riadiaci orgán, nachádzajúci sa v organizačnej štruktúre Ministerstva fondov a regionálnej politiky Poľskej republiky. Úlohu národného orgánu v programe plní Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
Programové územie, ktoré sa rozprestiera na oboch stranách Karpát, má rozlohu viac ako 39 tis. km2, z čoho takmer 60 % sa nachádza na poľskej strane. Do programového územia patrí: na slovenskej strane Žilinský a Prešovský samosprávny kraj a okres Spišská Nová Ves (ako aktívny člen Združenia Euroregión Tatry); na poľskej strane krosniansky, przemyský, nowosądecký, osvienčimský a bielsky okres, a taktiež okres Pszczyna v tyskom subregióne, okres Rzeszów a mesto Rzeszów v rzeszovskom subregióne, a okres Myślenice v krakovskom subregióne. Zoznam oprávnených žiadateľov bude špecifikovaný v konkrétnych výzvach na predkladanie projektových žiadostí.
Cieľom programu je prostredníctvom podpory z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vytvárať priaznivé podmienky pre zintenzívnenie a rozšírenie cezhraničných väzieb a prispieť tak k zvýšeniu atraktívnosti cezhraničného regiónu Poľskej a Slovenskej republiky pre obyvateľov a návštevníkov prostredníctvom inteligentného využívania vnútorného potenciálu územia. Zoznam problémov a výziev, ktorým čelí programové územie je rozsiahly, avšak spektrum možností rozvoja pohraničia je takisto široké. Pre programové obdobie 2021 – 2027 boli vybrané štyri najdôležitejšie oblasti pre spoluprácu: 1. životné prostredie, 2. kultúrne a prírodné dedičstvo a cestovný ruch, 3. doprava a komunikácie, 4. spolupráca inštitúcií a obyvateľov pohraničia.
Priorita 1: K prírode ohľaduplné a bezpečné pohraničie
Táto oblasť realizuje predpoklady druhého cieľa politiky EÚ „Prechod z ekologickejšieho, nízkouhlíkového hospodárstva na hospodárstvo s nulovou bilanciou uhlíka a odolnú Európu vďaka presadzovaniu čistej a spravodlivej energetickej transformácie, zelených a modrých investícií, obehového hospodárstva, zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu, predchádzania rizikám a ich riadenia a udržateľnej mestskej mobility“. Program bude podporovať dva špecifické ciele:
- podpora adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika katastrof a odolnosti s prihliadnutím na ekosystémové prístupy,
- posilnenie ochrany a zachovania prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry, a to aj v mestských oblastiach, a zníženie všetkých foriem znečistenia.
Priorita 2: Prepojenejšie pohraničie
Táto oblasť realizuje predpoklady tretieho cieľa politiky EÚ „Prepojenejšia Európa vďaka posilneniu mobility“. Program bude podporovať špecifický cieľ:
- rozvoj a posilňovanie udržateľnej, inteligentnej a intermodálnej vnútroštátnej, regionálnej a miestnej mobility odolnej proti zmene klímy vrátane zlepšeného prístupu k TEN-T a cezhraničnej mobility.
Priorita 3: Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie
Táto oblasť realizuje predpoklady štvrtého cieľa politiky EÚ „Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa vykonávajúca Európsky pilier sociálnych práv“. Program bude podporovať špecifický cieľ:
- posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v oblasti hospodárskeho rozvoja, sociálneho začlenenia a sociálnej inovácie.
Priorita 4: Spolupráca medzi inštitúciami a obyvateľmi pohraničia
Táto oblasť realizuje predpoklady špecifického cieľa programov Interreg „Lepšia správa spolupráce“. Program bude podporovať tieto špecifické ciele:
- posilňovanie inštitucionálnej kapacity orgánov verejnej moci, najmä tých, ktoré sú oprávnené riadiť osobitné územie, ako aj zainteresovaných strán,
- budovanie vzájomnej dôvery, najmä propagáciou akcií typu „ľudia ľuďom“.