Koordinácia a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondmi EÚ na jednej strane a Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti na strane druhej, ako aj ostatnými nástrojmi podpory EÚ a SR sa vykonáva na základe realizácie požiadaviek vyplývajúcich z nariadení Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Na národnej úrovni sú požiadavky na koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov vykonávané v súlade so zákonom o príspevkoch z fondov, zákonom č. 368/2021 Z. z. o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a uznesením vlády SR č. 56 z 8. februára 2023 k Systému implementácie synergií a komplementarít medzi Partnerskou dohodou SR na roky 2021 – 2027, Programom Slovensko, Plánom obnovy a odolnosti SR a ostatnými nástrojmi podpory EÚ.
Cieľom koordinácie a zabezpečenia synergických účinkov je maximalizácia prínosu investícií zrealizovaných prostredníctvom fondov EÚ, vzájomného prepojenia intervencií a ich kombinovaním s inými nástrojmi a mechanizmami podpory EÚ a SR doplnkovým spôsobom a odstraňovanie duplicít vo financovaní operácií.
Koordináciu synergií vykonáva na úrovni MIRRI SR CKO v spolupráci s Úradom vlády SR ako Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou (ďalej len „NIKA“). CKO a NIKA spoločne vytvorili mechanizmus pre koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondmi EÚ, EŠIF, Plánom obnovy a odolnosti SR a ostatnými nástrojmi podpory EÚ a SR. Základom tohto mechanizmu je vypracovanie synergickej tabuľky, v ktorej sú zadefinované synergie, komplementarity, ako aj deliace línie medzi plánovanými opatreniami v rámci Partnerskej dohody SR na roky 2021 – 2027/Programu Slovensko 2021 – 2027 a opatreniami Plánu obnovy a odolnosti SR. Synergie, komplementarity a deliace línie sú spracované pre päť tematických oblastí verejných politík: zelená ekonomika, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, zdravie a efektívna verejná správa vrátane digitalizácie.
Dôležitou súčasťou koordinačného mechanizmu je Riadiaci výbor pre koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondmi Európskej únie, európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi, Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti a ostatnými nástrojmi podpory EÚ a SR. Riadiaci výbor je zriadený na úrovni MIRRI SR v súčinnosti a so súhlasom Úradu vlády SR tak, aby boli naplnené požiadavky Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR. Činnosť, členovia, zloženie a proces posudzovania synergií a komplementarít sú zadefinované v štatúte Riadiaceho výboru.
Proces koordinácie
Synergie a komplementarity sa posudzujú pred vyhlásením výzvy v rámci financovania prostredníctvom Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR, pričom je nevyhnutné, aby riadiaci orgán/vykonávatelia Plánu obnovy a odolnosti SR (ďalej len „vykonávatelia“) špecifikovali synergické efekty v samotnej výzve. Riadiaci orgán/vykonávatelia predložia každú výzvu pred jej vyhlásením sekretariátu Riadiaceho výboru, ktorý vypracuje stanovisko týkajúce sa posúdenia synergických a komplementárnych aspektov každej výzvy. Posúdenie bude vychádzať zo synergickej tabuľky pre opatrenia Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorá bude priebežne aktualizovaná koordinátormi MIRRI SR/CKO, NIKA a riadiacim orgánom. Spoločné stanovisko za MIRRI SR a NIKA bude zaslané príslušným predkladateľom výzvy v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR. Uvedené sa týka aj výzvy na predkladanie projektových zámerov. Emailová adresa, na ktorú bude potrebné zasielať výzvy na kontrolu z hľadiska synergií je synergie27@mirri.gov.sk.
Iné programy EÚ
Nastavený mechanizmus uplatňovania synergií a komplementarít uvedený sa bude realizovať v rámci iných programov EÚ, a to najmä Horizont Európa („Horizon Europe“), Nástroj na prepájanie Európy 2.0 NPE 2.0“), program LIFE, InvestEU, Program Interreg Slovensko – Česko 2021-2027, Program Interreg Slovensko – Rakúsko 2021-2027, AMIF, Program pre Digitálnu Európu, Miestny rozvoj vedený komunitou (CLLD, „Community Led Local Development“), Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka, Leader a ALMA, ako aj makroregionálnych stratégií (napr. Stratégia EÚ pre dunajský región) rovnako podporujúcich významné investície v rôznych oblastiach, ktoré budú komplementárne vo vzťahu k intervenciám Plánu obnovy a odolnosti SR ako aj Partnerskej dohode Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027.
Podrobný mechanizmus uplatňovania synergií a komplementarít, postupy, úlohy, časové aspekty a zapojenie riadiacich a sprostredkovateľských orgánov ako aj relevantných partnerov do tejto problematiky sú špecifikované v Systéme implementácie synergií a komplementarít medzi Partnerskou dohodou SR, Plánom obnovy a odolnosti SR a ostatnými nástrojmi podpory Európskej únie a Slovenskej republiky.