Vnútroštátny plán Digitálnej dekády Slovenskej republiky vznikol na základe Rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje politický program Cesta k digitálnemu desaťročiu do roku 2030. Materiál predstavuje súhrnný dokument sumarizujúci súčasný stav a plánovaný vývoj Slovenska do roku 2030 v oblastiach digitálnych zručností, digitálnej infraštruktúry, digitálnej transformácie podnikov a digitalizácie verejných služieb. Príprava Vnútroštátneho plánu digitálnej dekády Slovenskej republiky (VPDD SR) prebiehala od 1. júna 2023, kedy Európska komisia zverejnila revíziu cieľov Digitálnej dekády.
Ciele v programe Digitálnej dekády sú rozdelené do štyroch dimenzií, ktoré združujú príbuzné oblasti digitálnej transformácie. Každá dimenzia má predpísaných niekoľko cieľov, ktoré chce Európska únia ako celok dosiahnuť.
Ciele v dimenzií Digitálne zručnosti do roku 2030:
- najmenej 80 % osôb vo veku od 16 do 74 rokov bude mať aspoň základné digitálne zručnosti;
- v Únii bude zamestnaných najmenej 20 miliónov odborníkov v oblasti IKT, pričom sa podporí prístup žien k tejto oblasti a zvýši počet absolventov odboru IKT.
Ciele v dimenzii Bezpečné a udržateľné digitálne infraštruktúry do roku 2030:
- 100 % domácností bude pokrytých gigabitovým pripojením;
- 100 % obývaných území bude pokrytých aspoň jednou 5G sieťou bez ohľadu na použité frekvenčné pásmo;
- hodnota vytvorená z hľadiska príjmov z činností v oblasti polovodičov v Európskej únii vo všetkých fázach hodnotového reťazca bude vzhľadom na hodnotu globálneho trhu na úrovni 20 % hodnoty celosvetovej produkcie;
- v Európskej únii bude zavedených aspoň 10 000 klimaticky neutrálnych bezpečných okrajových uzlov a budú rozmiestnené tak, aby sa zaručil prístup k dátovým službám s malým oneskorením (pár milisekúnd), a to bez ohľadu na to, kde sa podniky nachádzajú;
- v Európskej únii bude fungovať prvý počítač s kvantovým zrýchlením.
Ciele v dimenzii Digitálna transformácia podnikov do roku 2030:
- viac ako 90 % malých a stredných podnikov dosiahne aspoň základnú úroveň digitálnej intenzity;
- aspoň 75 % podnikov v Európskej únii bude v súlade so svojimi obchodnými operáciami využívať jednu alebo viacero z týchto technológií:
- služby cloud computingu;
- veľké dáta;
- umelú inteligenciu;
- Európska únia umožní rast inovatívnych podnikov a zlepší ich prístup k financiám, čo povedie aspoň k zdvojnásobeniu počtu jednorožcov;
Ciele v dimenzii Digitalizácia verejných služieb do roku 2030:
- 100 % kľúčových verejných služieb bude dostupných online a v relevantných prípadoch budú môcť občania a podniky v Európskej únii komunikovať online s orgánmi verejnej správy;
- 100 % občanov Európskej únie bude mať prístup k svojim elektronickým zdravotným záznamom;
- 100 % občanov Únie bude mať prístup k prostriedkom bezpečnej elektronickej identifikácie (eID), ktoré budú uznávané v celej Európskej únii, čo používateľom umožní mať plnú kontrolu nad transakciami totožnosti a zdieľanými osobnými údajmi.
Výsledkom spoločnej práce a stretnutí všetkých zainteresovaných subjektov je dokument, ktorý obsahuje 83 existujúcich a 22 nových opatrení na naplnenie digitálnych cieľov. Dokument rovnako sumarizuje ďalších 25 opatrení, ktoré prispievajú k plneniu všeobecných cieľov Politického programu digitálnej dekády. Návrh Vnútroštátneho plánu digitálnej dekády za Slovenskú republiku bol schválený Radou vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh dňa 26. septembra 2023 a predložený na Európsku komisiu dňa 9. októbra 2023.
Vnútroštátny plán Digitálnej dekády za Slovenskú republiku (PDF, 3,66 MB)
National Digital Decade Strategic Roadmap of the Slovak Republic (PDF, 3,60 MB)