Európska komisia (EK) vydala 6. mája 2015 oznámenie Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe. Cieľom vybudovania Jednotného digitálneho trhu (DSM) je odstránenie vnútroštátnych prekážok v transakciách, ktoré sa uskutočňujú online. DSM určuje stratégiu EK pre najlepší možný prístup jednotlivcov a podnikov do online sveta. Zabezpečuje voľný pohyb osôb, služieb a kapitálu, kde jednotlivci a podniky majú prístup k online aktivitám za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže a ochrany osobných údajov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť alebo miesto pobytu. Iniciatívy sa týkali šiestich oblastí (Digitálna kultúra; Digitálna budúcnosť; Digitálny život; Digitálna dôveryhodnosť; Digitálne nakupovanie; Digitálna konektivita).
Počas mandátu predchádzajúcej EK bolo uzatvorených 28 z predložených 30 legislatívnych návrhov. Dosiahnuté výsledky:
- Vytvorenie digitálne prepojenej Európy (lepšia koordinácia spektra a budovanie sietí 5G, vytvorenie jednotnej digitálnej brány)
- Odstránenie digitálnych bariér pre spotrebiteľov a podniky (audiovizuálne služby, ukončenie roamingových poplatkov, nové pravidlá pre digitálne obchodovanie – odstránenie geoblockingu, zlepšenie práv spotrebiteľov, pravidlá pre cezhraničné dodávanie balíkov, cezhraničný prístup k digitálnemu obsahu, zlepšená prístupnosť pre osoby so zdravotným znevýhodnením, lepšie digitálne služby, boj proti dezinformáciám
- Investovanie do digitálnej budúcnosti EÚ (umelá inteligencia a robotika, superpočítače, Akt o kybernetickej bezpečnosti)
V súčasnej Európskej komisii (EK) spadá problematika do dvoch priorít:
- Európa pripravená na digitálny vek – rozvoj digitálnych technológií: Generálne riaditeľstvo pre konkurencieschopnosť (DG COMP):
- Hospodárstvo, ktoré pracuje pre ľudí – Vnútorný trh (Stratégia pre Jednotný digitálny trh):
Zodpovedné generálne riaditeľstvá:
- Generálne riaditeľstvo pre komunikačné siete, obsah a technológie (DG CNECT)
- Generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky (DG GROW)
- Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír (DG DEFIS)
Digitálny balíček Európskej komisie
Európska komisia schválila a následne 19. februára 2020 zverejnila mnohými netrpezlivo očakávaný digitálny balíček. Ten obsahuje dokumenty určujúce digitálnu politiku novej Európskej komisie:
- Oznámenie Formovanie digitálnej budúcnosti Európy.
- Oznámenie Európska dátová stratégia.
- Biela kniha Excelentnosť a dôvera v umelú inteligenciu.
Slovenská republika v reakcii pripravila nasledovné predbežné stanoviská k jednotlivým dokumentom: