„Zdravý človek má tisíc želaní, chorý iba jedno.“
Podľa štatistík SR je:
- 337 147 obyvateľov Slovenska oficiálne vedených ako zdravotne postihnutých,
- viac ako 932 000 obyvateľov má nad 65 rokov.
O čo ide?
Slovensko pracuje na optimalizovaní webových stránok verejnej správy tak, aby rešpektovali používateľa, jeho zdravotnú spôsobilosť, vedomosti, skúsenosti, ale aj technické vybavenie.
Čo je náš cieľ?
Naším cieľom je, aby webové stránky (nielen) verejnej správy pri používaní nekládli zásadné, resp. žiadne prekážky, aby webové sídla mohli z pohľadu obsahu, služieb a funkcií používať rovnako zdravé osoby, ako aj akokoľvek znevýhodnené osoby bez ohľadu na vek.
Opora v zákone
Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Vyhláška ÚPVII č. 78/2020 Z. z. o štandardoch pre ITVS v znení vyhlášky MIRRI č. 546/2021 Z. z.
Pre koho to robíme?
Spoločnosť
Zdravotne hendikepovaní sa budú vďaka prístupnejším informáciám v online svete môcť rýchlejšie začleniť do spoločnosti a stať sa ekonomicky aktívnym obyvateľstvom.
Zdravotne znevýhodnení a seniori
Nielen nevidiaci a slabozrakí, sluchovo, motoricky, či inak hendikepovaní ľudia, ale aj seniori majú právo získavať informácie z online zdrojov.
Technologické nástroje
Dodržiavanie navrhnutých pravidiel vytvára cenné prostredie napr. aj pre automatické nástroje, ktoré nám tak poskytujú v rámci vyhľadávania relevantnejšie výsledky a všetkým nám tým šetria čas.
Ak sa niečo nepodarí na prvý krát?
Ak používateľ zistí nesúlad s webovou prístupnosťou ktoréhokoľvek webového sídla verejnej správy má možnosť kontaktovať priamo správcu webového sídla.
V prípade, že správca webového sídla nereaguje na podnet, používateľ sa má možnosť obrátiť na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
Každý má právo na prístup k online informáciám.
Leták k webovej prístupnosti si môžete aj stiahnuť: Začleňme sa digitálne (PDF, 183 kB)