Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Digitálna agenda

Priamo riadené programy 2021-2027

Digitálna Európa 2021-2027

Program Digitálna Európa (skr. „DIGITAL“) je finančná iniciatíva EÚ zameraná na urýchlenie digitálnej transformácie Európy. Zameriava sa na podporu nasadzovania pokročilých digitálnych technológií a infraštruktúr v prospech občanov, podnikov a verejnej správy v celej EÚ.

Kľúčové ciele programu:

  • Posilnenie digitálnych kapacít: Posilnenie európskych kapacít v oblasti vysokovýkonných výpočtov, umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti a pokročilých digitálnych zručností.
  • Podpora malých a stredných podnikov a verejnej správy: Pomôcť malým a stredným podnikom (MSP) a verejnej správe pri zavádzaní digitálnych technológií.
  • Podpora digitálnych inovácií: Podpora inovácií prostredníctvom európskych centier digitálnych inovácií (EDIH) a podpora rozvoja špičkových technológií.

Program Digitálna Európa financuje projekty v šiestich kľúčových kapacitných oblastiach:

  1. Vysokovýkonná výpočtová technika – účelom je vybudovať superpočítačové a dátové kapacity v EÚ s cieľom dosiahnuť extrémne vysoké výpočtové výkony, ktoré dokážu riešiť náročné vedecké problémy a spracovávať obrovské množstvá dát. Cieľom je aj sprístupniť superpočítače na riešenie problémov verejného záujmu (zdravie, životné prostredie, bezpečnosť a priemysel; (granty administruje EuroHPC JU).
  2. Umelá inteligencia, dáta a cloud – účelom je rozvoj technológií umelej inteligencie a ekosystémov na podporu inovácií a hospodárskeho rastu (napr. testovacie a experimentálne zariadenia pre AI).
  3. Kybernetická bezpečnosť a dôvera – účelom je posilnenie kybernetických bezpečnostných kapacít na ochranu digitálnej infraštruktúry a dát v Európe (viď podrobnejšie info na stránke KCCKB).
  4. Pokročilé digitálne zručnosti – podporujú sa projekty v oblasti odbornej prípravy a vzdelávania na vybavenie pracovnej sily potrebnými digitálnymi zručnosťami (vzdelávacie programy a stáže pre budúcich odborníkov v oblasti dát, umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti, kvantových výpočtov a vysokovýkonných výpočtov (HPC). Podpora je poskytovaná aj súčasným zamestnancom na zlepšenie si digitálnych zručností prostredníctvom odbornej prípravy. Medzi aktivity patrí vytváranie programov a stáží, rekvalifikácia a zvyšovanie kvalifikácie, digitálne rýchlokurzy pre MSP, analýza trendov, riešenie rodovej priepasti a európsky dátový priestor pre digitálne zručnosti.
  5. Nasadzovanie a urýchlenie najlepšieho využitia technológií; Digitálne kapacity a interoperabilita: zabezpečenie interoperability digitálnych služieb a infraštruktúr v celej EÚ. Dôraz sa kladie na efektívne využívanie digitálnych kapacít v kľúčových oblastiach, ako je Green Deal, podpora MSP a pomoc verejným orgánom pri ich digitálnej transformácii. Patria sem najmä blockchainové služby, digitalizácia vlád a verejnej správy, digitálna dôvera a zabezpečenie bezpečnejšieho internetu pre deti.
  6. Polovodiče: riešenie nedostatku polovodičov a podpora budovania kapacít prostredníctvom iniciatívy Chips for Europe (Čipy pre Európu). Cieľom európskeho zákona o čipoch je zvýšiť konkurencieschopnosť a odolnosť Európy v oblasti polovodičových technológií a podporiť zelenú a digitálnu transformáciu. Iniciatíva Chips for Europe, ktorá je súčasťou tohto zákona, sa snaží posilniť európsky ekosystém polovodičov. Vykonáva ju spoločný podnik Chips JU, financovaný programami Digital Europe a Horizon Europe. Ide o verejno-súkromné ​​partnerstvo, ktoré podporuje výskumné, vývojové a výrobné kapacity v rámci európskeho ekosystému polovodičov.

Pracovné programy

Pracovné programy obsahujú naplánované výzvy na obdobie 2 – 3 rokov, s pridelením rozpočtu pre každú tému počas obdobia pracovného programu. Záujemcom o podporu sa odporúča poznať naplánované výzvy ešte pred ich zverejnením, čím získajú konkurenčnú výhodu, pretože si môžu dôkladne naplánovať projekt, odborné kapacity, nájsť partnerov aj spolufinancovanie na jeho realizáciu.

Pre každú zverejnenú výzvu v rámci programu Digitálna Európa existuje samostatný dokument k výzve s podrobnými podmienkami na zapojenie sa do výzvy – na portáli financovania a verejných obstarávaní po zverejnení výziev. Tu nájdete aktuálne pracovné programy pre program Digitálna Európa.

O podporu môžu žiadať inštitúcie aj podniky zväčša bez ohľadu na veľkosť a právnu formu. Väčšina výziev je orientovaná na podporu veľkých nadnárodných projektov, ktoré realizujú medzinárodné konzorciá (výnimkou sú napr. ECDI, národné superpočítačové a kybernetické centrá). Forma podpory je najčastejšie finančný grant, grant pre MSP, kaskádový grant, alebo koordinačná a podporná akcia.

Program Digitálna Európa je postavený na spolufinancovaní zo súkromných zdrojov, verejných zdrojov členských štátov alebo Fondov EÚ, či Plánom obnovy a odolnosti. Celkový plánovaný rozpočet vo výške 8,6 miliardy eur je rozdelený do siedmich rokov.

Nástroj na prepájanie Európy – časť Digital pre roky 2021-2027

Nástroj na prepájanie Európy – CEF Digital sa zameriava na podporu investícií do digitálnej infraštruktúry, ktorá súvisí s nasadením bezpečnej a udržateľnej vysokovýkonnej infraštruktúry vrátane gigabitových a 5G sietí. Európska únia poskytuje počas 5 rokov (2021-2025) na základe schváleného pracovného programu takmer 1 miliardu EUR. Na celé obdobie (2021-2027) je pre nástroj CEF Digital naplánovaných viac ako 2 miliardy EUR pre celú EÚ.

Z programu CEF Digital sa podporujú projekty v oblasti pokrytia 5G dopravných koridorov, 5G smart komunít, kvantovej komunikačnej infraštruktúry, chrbticových sietí pre pan-Európsku cloudovú federáciu a digitálne globálne brány EÚ (ako sú podmorské káble, satelitná infraštruktúra a pripojenia k internetovým prestupným bodom v oblastiach zlyhania trhu), terabitovej konektivity pre HPC a synergiách pri digitalizácii dopravných a energetických sietí.

Financovanie projektov môže byť prepojené s inými programami EÚ ako sú Horizont Európa, EU4Health, Program InvestEU a Program Digitálna Európa, ale aj investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

V prípade, že žiadatelia potrebujú podporné dokumenty od MIRRI SR (napr. podporný list alebo schválenie bezpečnostných záruk), dôrazne upozorňujeme, že je zodpovednosťou žiadateľov požiadať MIRRI SR o relevantné dokumenty s dostatočným časovým predstihom (t.j. 1 mesiac) pred uzavretím zverejnenej výzvy.

Bližšie informácie o priamo riadených programoch a aktuálnych výzvach

Kompletné informácie o priamo riadených programoch nájdete na web stránkach:

Program Digitálna Európa

Nástroj na prepájanie Európy – časť Digital

 

body>