Slovensko potrebuje komplexnú systémovú zmenu vzdelávania. Pokrok v digitálnej ekonomike je možné dosiahnuť len skvalitňovaním vzdelávania a rozvojom zručností študentov, zamestnancov a spotrebiteľov, ktorí dokážu reagovať na nové výzvy pracovného trhu a akceptovať technologické inovácie, ktoré budú vznikať stále rýchlejším tempom. Cieľom vzdelávania na všetkých stupňoch škôl musí byť celkový rozvoj osobnosti, rozvoj kultúry vzťahov, ale aj rozvoj schopností učiť sa, vedieť abstrahovať problémy a získavať cieleným spôsobom znalosti, ako aj orientovať sa v rozsiahlych dátach digitálneho sveta.
V kontexte čoraz viac globalizovanejších trhov práce firmy súťažia o zručnosti a kvalifikácie potrebné na podporu inovácií. Investovanie do zručností a kvalifikácií môže zmeniť digitalizáciu na čistého tvorcu pracovných miest, môže podporovať inovácie, investície, produktivitu, rast a zamestnanosť. Svetové ekonomické fórum upozorňuje, že ďalšie významné zmeny v globálnom hospodárstve a jednotlivých spoločnostiach budú ešte väčšie a vážnejšie ako tie doterajšie. Preto odporúča vládam na celom svete začať s potrebnými reformami. Je potrebné sa začať vzdelávať v oblastiach emocionálnej inteligencie, kreatívneho myslenia a spolupráce. Práve tieto tri oblasti budú najdôležitejšie v procese prechodu k informačnej spoločnosti.
O tom, akú pozornosť venujeme digitálnym zručnostiam sa môžete presvedčiť aj v nedávno schválených vládnych materiáloch Stratégia digitálnej transformácie Slovenska 2030 a Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022.
Digitálnym zručnostiam sa náš úrad venuje aj prostredníctvom podpory mnohých konkrétnych aktivít, ako napríklad IT Fitness test, či národný projekt IT Akadémia.
Národný projekt – Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska
Vrcholoví manažéri na Slovensku stále prevažne pristupujú k implementácií digitálnej transformácie odmietavo, čím sa brzdí tempo digitalizácie a realizácie transformačných zmien. Bez vhodnej komunikácie a vzdelávania vedúcich pracovníkov nedôjde k úspešnej digitálnej transformácií procesov, a najmä ľudských zdrojov. Digitálna transformácia zároveň úzko súvisí so zelenou transformáciou, pretože moderné digitálne technológie a inovácie majú potenciál viesť k ekologickejšiemu a udržateľnejšiemu hospodárstvu. Poskytuje sa tak významná príležitosť v oblasti čistých technológií a zelených pracovných miest. Práve národným projektom „Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska“ reflektujeme uvedené aspekty so zámerom zvýšiť úroveň digitálnych a zelených zručnosti vrcholových manažérov podnikateľského sektoru, samospráv a orgánov verejnej moci.
Cieľom projektu je prispieť k zvýšeniu úrovne digitálnych a zelených zručností pre povolania previazané na SK RIS3 2021+ domény, najmä na doménu 1 (Inovatívny priemysel pre 21.storočie) a doménu 3 (Digitálna transformácia Slovenska) a k reflektovaniu potrieb vyplývajúcich z priemyselnej a zelenej transformácie prostredníctvom aktívneho šírenia povedomia o digitálnej a zelenej transformácii medzi podnikateľským sektorom, samosprávami a orgánmi verejnej moci na území Slovenskej republiky.
Národný projekt – Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska (PDF, 469 kB)