Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Informatizácia

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti 2021 – „Uvažuj skôr, než klikneš“

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti je každoročnou kampaňou Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA), ktorá zvyšuje povedomie o význame kybernetickej bezpečnosti. Celý mesiac október je venovaný vzdelávacím aktivitám aj podujatiam pre občanov a inštitúcie naprieč Európou. Hlavnou témou tohtoročnej kampane je myšlienka „Kybernetická bezpečnosť je zdieľaná bezpečnosť“ a hlavným sloganom je „Uvažuj skôr, než klikneš“.  #ThinkB4UClick. Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti sa datuje do roku 2012, kedy sa konal prvý ročník.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR bude postupne počas celého mesiaca október v spolupráci s  Kompetenčným a certifikačným centrom kybernetickej bezpečnosti prinášať materiály a informácie k tohtoročnému mesiacu kybernetickej bezpečnosti. Nájdete ich na stránke www.mirri.gov.sk, www.cybercompetence.sk a na sociálnych sieťach.

Tlačová správa k mesiacu kybernetickej bezpečnosti – Október je mesiac kybernetickej bezpečnosti: Otestujte sa, či rozpoznáte útok

Nájdite si pár minút na phishingový test

Otestujte sa, či by ste rozpoznali útok, ktorý sa tvári ako správa z banky alebo inej dôležitej inštitúcie – phishingový test

 

Ako si správne vybrať dodávateľa služieb kybernetickej bezpečnosti?

Pár tipov pre samosprávy, ako si správne vybrať dodávateľa služieb kybernetickej bezpečnosti – letáčik (PDF, 564 kB)

 

Ako si zapamätať heslo a nestať sa obeťou hackerského útoku?

44% percent útokov, ktoré v minulom roku zachytila vládna jednotka CSIRT boli zamerané na vylákanie hesiel s cieľom zneužiť údaje.

Pri zadávaní hesla by sme mali pamätať nato, že môže byť útočníkom ľahko odhalené. Napríklad na odhalenie hesla „jozo“ potrebuje útočník 0,11 sekundy, heslo „Mamaotec“ odhalí za 5 sekúnd, heslo „milacik1“ za 1  minútu.

Akým najčastejším chybám by sme sa mali vyhnúť pri zadávaní hesiel a ako si zapamätať komplikované heslá:

Pozrite si zásady tvorby silného hesla v prezentácii (PDF, 527 kB)

 

Ako si zabezpečiť online účet? 

Dozviete sa v letáčiku ENISA a Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti – letáčik (PDF, 456 kB)

 

Čo všetko sa môže stať, ak si neaktualizujete softvér a hackeri získajú vaše osobné údaje? 

Dozviete sa vo videu ENISA a Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti – video (MP4)

 

Systém Achilles pomáha detegovať zraniteľnosti v štátnych inštitúciách

V rámci vlastných interných kapacít vládna jednotka CSIRT vyvinula systém na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti informačných systémov verejnej správy. Vyhľadáva zraniteľnosti služieb dostupných z internetu, na ktoré by ministerstvá či úrady samé neprišli bez toho, aby si zakúpili komerčné programy za tisícky až desaťtisíce eur. Aktuálne je systém nasadený v 150 štátnych inštitúciách.

Tlačová správa k predstaveniu systému Achilles – Vicepremiérka Veronika Remišová predstavila nový systém kyberbezpečnosti: Ochrana a bezpečnosť občanov a inštitúcii v online priestore musí byť prioritou